26 maj 2021

Dworczyk: projekt Funduszu Kompensacyjnego ma zostać wniesiony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu

fot. PAP
Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny, według mojej wiedzy, ma zostać wniesiony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Nowe przepisy przewidywałyby odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.
REKLAMA

Wcześniejszy projekt zakładał, że o rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze przed wejściem w życie przepisów – po 26 grudnia 2020 r., czyli wtedy, gdy rozpoczęto w Polsce te szczepienia. Rekompensata miałaby charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej w projekcie i w zależności przede wszystkim od okresu pobytu w szpitalu wynieść ma od 10 tys. do 100 tys. zł.

Dworczyk podczas rozmowy w Polsat News przekazał, że pierwszy projekt ustawy w sprawie Funduszu Kompensacyjnego "był gotowy już dawno". "Było sporo uwag, dużo konsultacji, ten dokument był doprecyzowywany" – dodał.

Szef KPRM zapowiedział, że gotowy projekt w tej sprawie ma zostać złożony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu.

"Projekt Funduszu Kompensacyjnego ma według mojej wiedzy zostać wniesiony albo na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu. Jego przygotowanie zajęło sporo czasu" – mówił Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień pytany, dlaczego nadal jest sporo osób, które nie chcą się szczepić lub wahają się, ocenił, że "chodzi o pewne przyzwyczajenia".

"Oczywiście jest bardzo dużo nieprawdziwych informacji, które pojawiają się w mediach społecznościach. To jest zadanie dla całego społeczeństwa, żebyśmy wyjaśniali te nieprawdziwe informacje i żebyśmy przekonywali wszystkich naszych znajomych do szczepień" – powiedział.

Dworczyk przekazał, że "mamy średnio przyrost ok. 200 tys. osób, które rejestrują się na szczepienia".

Dopytywany, czy rząd dopuszcza obowiązek szczepień przeciw COVID-19, zaznaczył, że "nigdy nie było takich rozmów, żeby szczepienia były obowiązkowe". "Od początku mówiliśmy, że są one dobrowolne, że to jest decyzja każdego obywatela i przekonywaliśmy, że jest to jedyna słuszna droga, aby pokonać pandemię" – dodał.

Dworczyk był także pytany o doniesienia medialne, według których niektóre firmy chcą zwalniać niezaszczepionych pracowników.

"Nie słyszałem o tego rodzaju przypadkach. Absolutnie tego rodzaju sytuacje nie powinny mieć miejsca" – podkreślił szef KPRM. "Jest Państwowa Inspekcja Pracy. Każdy, kto ma poczucie, że zostały złamane przepisy w kontekście jego pracy, powinien takie sytuacje zgłaszać" – przekonywał Dworczyk. (PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany