Powodzenie bonu senioralnego będzie zależeć od współpracy rządu i samorządu
Minister na konferencji prasowej w Centrum Seniorów podkreśliła, że projekt o bonie senioralnym uzyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych, co oznacza rozpoczęcie procesu legislacyjnego, który w pierwszej kolejności otwiera konsultacje resortowe i publiczne.
"Bon senioralny polega na tym, że kiedy senior potrzebuje wsparcia w miejscu zamieszkania, a jego bliscy są aktywni zawodowo, to nie muszą rezygnować z pracy czy płacić komuś, najczęściej z tzw. szarej strefy. To my jako państwo bierzemy na siebie pomoc w zorganizowaniu opieki nad jego bliskim, oczywiście wspólnie z samorządem, a my wszyscy płacimy jako podatnicy" - mówiła minister.
Okła-Drewnowicz przyznała, że największym wyzwaniem będzie znalezienie rąk do pracy, opiekunek i opiekunów. Zaznaczyła, że na początek do tej roli będzie potrzebnych około 20-25 tys. osób, a docelowo aż 90 tys., co będzie trudne. Oceniła, że największy problem może być na obszarach wiejskich, gdzie usługi opiekuńcze wcale nie są świadczone.
Minister podkreśliła, że zaproponowała, żeby realizacja bonu senioralnego była zadaniem własnym samorządu i wówczas byłoby to 100-procentowe finansowanie ze strony rządu. Zaznaczyła, że są też, i to ze środowiska samorządowców, opinie, żeby powinny być to prace zlecone, samorządy wzięłyby na siebie większą odpowiedzialność, a partycypacja była w stosunku 80:20.
Obecny na konferencji prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski powiedział, że na razie jest za mało szczegółów dotyczących bonu senioralnego, ale ma zaufanie do rządu i minister Okły-Drewnowicz. Wierzy, że to, co uda się wypracować w czasie konsultacji będzie najlepsze i będzie przede wszystkim służyło seniorom.
"Pan premier, rząd, doskonale wiedzą, jaka jest sytuacja finansowa polskich miast i gmin. Wierzę, że te narzędzia finansowe, które będą przygotowywane w ramach dialogu, w ramach Komisji Wspólnej i Samorządu, będą odpowiednie. Sposób upodmiotowienia samorządów już gwarantuje, że na pewno będą to dobre rozwiązania, które uwzględnią wszystkie niuanse, będą dobrze dopracowane i wdrożone" - dodał Bruski.
Założenia tzw. bonu senioralnego zapisane są w projekcie Ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Bon senioralny to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Usługi te będą obejmowały pomoc w codziennych czynnościach, kontakt z otoczeniem, pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków.
Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin. Maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji.(PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ jann/