4. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji!

fot. nadeslane
Już w połowie maja Festiwal Filmów Polskich „Wisła” powraca do Chorwacji! W tym roku spotkamy się w czterech miastach: w Splicie, Rijece, Dubrowniku i Osijeku.
REKLAMA
Na widzów czeka różnorodny program, na którego składają się najnowsze polskie produkcje, uznane przez polską i zagraniczną publiczność. Pokażemy wspaniałe i nagradzane debiuty oraz nowe dzieła reżyserów, których twórczość prezentowaliśmy w poprzednich latach.

W repertuarze film Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który zdobył Srebrne Lwy i nagrodę za główną rolę Dawida Ogrodnika na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także triumfował podczas Orłów 2020 w kategorii najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka. Fabuła to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia jazzowego wirtuoza fortepianu – Mietka Kosza. Pianista wygrał prestiżowy Montreux Jazz Festival. Jednak okrzykniętemu geniuszem chłopakowi z polskiej prowincji oszałamiająca kariera nie daje szczęścia.

Emigracja zarobkowa, brak finansowej stabilizacji, uczuciowe zobojętnienie to główne tematy drugiej pełnometrażowej produkcji Piotra Domalewskiego pt. „Jak najdalej stąd”. Chociaż jest to film drogi, w którym główna bohaterka z niedużego miasta rusza na własną rękę do Irlandii, to najważniejszym wątkiem jest podróż emocjonalna, jaką odbywa Ola. Nowa produkcja reżysera „Cichej nocy” została nagrodzona Paszportem Polityki dla reżysera, wyróżnieniami na festiwalu w Gdyni za debiut aktorski, scenariusz i muzykę, którą skomponowała Hania Rani.

Marek Lechki, twórca wielokrotnie nagradzanego, kultowego „Erratum”, w filmie „Interior” przedstawia poruszającą historię dwojga bohaterów, którzy aby znaleźć szczęście, muszą zburzyć wszystko to, o co do tej pory walczyli. Ona, pewna siebie kobieta, stawiająca zawodowy sukces ponad rodzinę. On, uwięziony w szponach kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Pozornie różni ich wszystko, łączy jednak miejsce, w którym przyszło im żyć. W porywających, głównych rolach wystąpili Magdalena Popławska i Piotr Żurawski.

W programie zobaczycie najnowszą animację Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, która zdobyła Nagrodę Główną na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku. Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Dla miłośników filmów dokumentalnych przygotowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Jola, bohaterka „Lekcji miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateji, przez dziesięciolecia postępowała zgodnie z oczekiwaniami innych. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkłada kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka i Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Café Smile, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Jednak czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu?

Oprócz filmów pełnometrażowych w programie znajdą Państwo również blok filmów krótkometrażowych studentów Studia Munka. Wśród etiud m.in. „Koniec sezonu” Stanisława Cuske i „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego.

Daty Festiwalu „Wisła”:
  • Osijek 13-16 maja
  • Split 24 maja – 1 czerwca
  • Rijeka 26-29 maja
  • Dubrownik 18-26 czerwca

Wszystkie informacje znajdą Państwo na festiwalowej stronie oraz na FB Polish Film Festival „Vistula”

Organizator Festiwalu: Fundacja "Wspieram", ul. Dywizjonu 303 161/U1, 01-470 Warszawa
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany