21 styczeń 2023

Nauczyliśmy się odpowiedzialności

zdjęcie: Nauczyliśmy się odpowiedzialności / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Współpraca wojska ze szkołami średnimi nie jest czymś nowym. Jest już praktykowana od kilku lat. Zarówno Technikum Menedżerskie jak i Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego, po raz kolejny podpisały umowę dotyczącą współpracy. Na jej podstawie żołnierze mogą realizować zajęcia dla uczniów.
REKLAMA
W Bydgoszczy

Dzięki takim lekcjom czy spotkaniom, uczniowie mogą poznać wojsko. Na początku zawsze musi być wprowadzenie teoretyczne, tzw. „na sucho” i takie właśnie zajęcia miały miejsce w piątek w jednym z bydgoskich techników. Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w prezentacji na temat regulaminów i podstawowego żołnierskiego zachowania. Nie była to jednak tylko i wyłącznie teoria. Żołnierz 8.K-PBOT pokazał na przykładzie filmu z przysięgi omówione wcześniej treści w praktycznym ujęciu.

Uczniowie klasy drugiej w tym samym czasie uczyli się podstaw survivalu i bezpiecznego zachowania.

Uczniom te zajęcia się bardzo podobały. Nawet sama teoria okazała się ciekawa, dzięki temu, że żołnierz po przestawieniu założeń pokazał później, jak to wykorzystywać w praktyce. Takie szkolenia będą się odbywały w naszej szkole co miesiąc. W ramach współpracy przeszkolimy 120 uczniów. Na pewno zdobyte w trakcie tych zajęć umiejętności przydadzą się im w przyszłości - powiedziała koordynator klas mundurowych Anna Wawrocka.

W Aleksandrowie Kujawskim

Dla uczniów czwartej klasy żołnierze 81 batalionu lekkiej piechoty przygotowali prawdziwy obóz przetrwania.

Kadeci mogli sprawdzić swoje fizyczne i teoretyczne przygotowanie do służby w Wojsku Polskim. Poznać  i doświadczyć podstawowych elementów żołnierskiego rzemiosła. Oprócz tego, że stacjonowali na terenie infrastruktury batalionu, to obowiązywał ich porządek dnia, taki jak żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dzień zaczynali o 6:00. Czynnie uczestniczyli w porannym rozruchu. Posiłki spożywali na batalionowej stołówce.

W trakcie tych zajęć, pięciu dni intensywnych ćwiczeń, większości z nas wyjaśniło się to, czy wojsko jest dla niego czy nie. I wyszło, że ponad połowa z nas chciałaby w przyszłości związać się zawodowo z mundurem.

Na praktycznych zajęciach na poligonie nauczyliśmy się przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i za innych, współpracy ze sobą i przewidywania niektórych sytuacji. Mnie do służby ciągnie przede wszystkim chęć pomocy innym i pracy w grupie. Mimo tego, że jestem dopiero uczennicą, to już od kilku lat czynnie służę w OSP. Pomaganie innym i wiedza, jak to robić są naprawdę bardzo ważne”- powiedziała uczennica aleksandrowskiego oddziału BZDZ, Oliwia Bryl.

Kapitan rezerwy, opiekun klasy mundurowej Artur Wiszniewski potwierdził, że z 21 osobowej klasy 11 osób zadeklarowało po tym szkoleniu, że chce w przyszłości założyć mundur. Dodatkowo podkreślił, że to właśnie dziewczyny wiodą prym w chęci wstąpienia do służby. Są zdeterminowane, uparte, wytrwałe i niczym nie ustępują chłopakom, jeśli chodzi o fizyczne i psychiczne predyspozycje.

Dowódca sekcji 81 blp, ppor. Piotr Ruliński podkreślił, że choć organizacja takich szkoleń jest bardzo czasochłonna i przy planowaniu zajęć należy zwracać uwagę na inne szczegóły niż organizując je dla regularnego wojska, warto podjąć to wyzwanie. „Młodzież jest chętna do nauki i widzę w nich ogromny potencjał w tych młodych ludziach.- powiedział oficer.

Podobne zajęcia odbywają się na terenie całej Polski i są realizowane przez wszystkie brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie w 8.K-PBOT służy blisko 2200 żołnierzy, a w całej formacji ponad 36000.

Jeśli jesteś zainteresowany służbą, zapraszamy do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Być może WOT jest również dla Ciebie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
-2.5°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 16:23
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2023-01-28 16:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-28 18:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-28 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-30 19:00
miejsce
Klub Wiatrakowa, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany