16 styczeń 2024

Nowojorczycy z Bydgoszczy czy bydgoszczanie z Nowego Yorku

fot. nadesłane
Rozmowa z judokami - Arturem Pujszo i trenerem Ryszardem Pujszo
REKLAMA
Jaki był miniony 2023 rok?

Artur – raczej udany, brązowy medal w „Mizuno Cup” w judo, dwa złote medale w Pucharze Świata w brazylijskim Jiu Jitsu w Morristown, złoty medal i brązowy medal w US „Open” w Fort Lauderdal na Florydzie i na zakończenie dwa srebrne medale w Dallas Open” i President Cup” w Texasie – wszystko w Judo.

Ryszard – połączenie startów w dwóch różnych sportach walki, /nawet podobnych/ jest bardzo trudne, dlatego cieszą mnie sukcesy. W Sambo nie startowaliśmy.

Starty głównie na drugiej półkuli – dlaczego?

Artur - na razie ze względów oczywistych nie startujemy na wschodniej półkuli

Ryszard - pomału pojawiają się zmiany, więc jak będzie w tym roku zobaczymy

Trenujecie w Nowym Jorku i w Bydgoszczy, skąd taki rozrzut?

Artur - w Nowym Jorku treningi są w renomowanym klubie Martial Arts Academy z trenerem Wojciechem Szulińskim, a jak ojciec przyjeżdża to trenujemy wspólnie. W Bydgoszczy trenujemy w AZS Wyższej Szkoły Gospodarki. Zresztą w Nowym Jorku trenuje już kilku świetnych polskich judoków w tym kilku w mojej wadze. /Red: +100kg/

Ryszard  - współpraca przynosi wymierne korzyści, kłopotów z dojazdem nie ma ...to przecież tylko 7 tysięcy kilometrów. Prawdopodobnie w tym roku będziemy gościć w lipcu, w naszym uczelnianym klubie również Nowojorczyków.

Jak wyglądają wasze związki z macierzystą Uczelnią?

Artur - ja jestem absolwentem WSG, aktualnie zawodnikiem Sekcji Sportów Walki AZS. Wspominam wspaniałą atmosferę stworzoną studentom sportowcom i staram się teraz odwdzięczyć medalami i promocją Uczelni.

Ryszard - ja jestem absolwentem dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej, z WSG związany jestem sportowo i naukowo od wielu lat i kontynuuję tę współpracę. To bezsprzecznie najlepsza sportowa Uczelnia w Regionie. A swoją drogą szkoda, że "Polibuda" w swoich wspaniałych nowych obiektach nie uwzględniła sali do sportów walki.

To jakie macie plany na 2024 rok

Artur - Nastawiam się na rok z Brazylijskim Jiu Jitsu. Planuję starty tak, aby zdobyć minimum wymagane do wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata. Jeśli sytuacja z Sambo stanie się klarowna to również planuję zrobić start kontrolny i w Mistrzostwach Europy w Sambo. W międzyczasie dwa-trzy starty kontrole w Judo w Europie.

Ryszard - czekamy na rozwój sytuacji w Sambo, bo przecież w Mistrzostwach Świata a Sambo w 2023 roku w Armenii wystąpiła reprezentacja Ukrainy. Z uczelnianej sekcji Sambo wszyscy Ukraińcy "zniknęli", nie pytałem nikogo - gdzie i dlaczego?

Kluczowe pytanie: jesteście bardziej Nowojorczykami czy Bydgoszczanami?

Artur - serce w Bydgoszczy, ale Nowy Jorku przyciąga, fascynuje, daje możliwości i generuje zwycięstwa.

Ryszard - Nowy Jork pełen jest wspaniałych życzliwych ludzi,  którzy zawsze podążają w tym swoim szalonym rytmie 12 milionowego miasta. Tęsknię za tym szaleństwem, ale zawsze z zachwytem wracam do naszej pięknej Bydgoszczy.

Wiadomo, że gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach, ale do Nowego Jorku czy Texasu nie dojeżdża się tramwajem

Artur i Ryszard - to prawda, ale są firmy w Regionie które nam pomagają zarówno indywidualnie jak i poprzez AZS WSG. Chcemy serdecznie podziękować naszym sponsorom firmom:  Metalkas z Bydgoszczy, Beta Construction i Krajowa Grupa Spożywcza z Torunia, Agros z Cieślina,  i Agrochem z Chojnic. Bez ich pomocy byłoby bardzo trudno trenować i startować za oceanem.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
6.7°C
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 17:09
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-02-21 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:00
miejsce
Over the Under Pub, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:30
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-24 15:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany