12 maj 2020

Naukowcy z Polski współtwórcami sukcesu międzynarodowego respiratora MVM do walki z koronawirusem

fot. www.gov.pl / CC 3.0 Polska
Respirator mechaniczny Milano (MECHANICAL VENTILATOR MILANO, MVM), wchodzący właśnie w fazę produkcji, pomoże pacjentom ciężko dotkniętym przez COVID-19. Respirator MVM uzyskał już atest pozwalający na jego stosowanie do ratowania życia chorych. W stworzeniu projektu MVM uczestniczą naukowcy z Polski - dr Masayuki Wada i dr Mariusz Suchenek z centrum doskonałości MAB AstroCeNT.
REKLAMA

Udana międzynarodowa współpraca

MVM został wymyślony i zaprojektowany przez międzynarodowy zespół fizyków cząstek - głównie z Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Systemy gazowe i złożone systemy sterowania, używane w fizyce cząstek, korzystają z tej samej technologii, jak ta wymagana do budowy respiratorów. Aby umożliwić szybką produkcję, MVM jest konstrukcyjnie prosty i składa się z niewielkiej liczby elementów, a modularna konstrukcja pozwala na zamianę części na inne, w zależności od ich dostępności w różnych regionach świata.

Osiągnięcie tego rezultatu w tak krótkim czasie było możliwe dzięki współpracy laboratoriów, instytutów, uniwersytetów i firm oraz dzięki otwartemu dzieleniu się umiejętnościami i zasobami.

Naukowcy z Polski odpowiedzialni za kontrolę jakości oprogramowania respiratora

Ze strony polskiej w projekcie nowego respiratora MVM uczestniczą dr Masayuki Wada i dr Mariusz Suchenek, naukowcy i kierownicy grup z centrum doskonałości MAB AstroCeNT. Szczególnie ważną rolę pełni w nim dr Wada, który koordynuje pracami grupy odpowiedzialnej za kontrolę jakości oprogramowania respiratora, w tym proces rozwijania i testowania kodu, który musi spełniać normę ISO wymaganą do certyfikacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Oprócz szczegółowych testów oprogramowania, kolejnym rodzimym wkładem do projektu jest analiza danych z modułów testowych MVM, weryfikująca ich funkcjonalność. Odbywa się to we współpracy z fizykami, inżynierami i ochotnikami z całego świata.

Kierownik MAB AstroCeNT prof. Leszek Roszkowski: to także sukces Polski

„Jestem bardzo zadowolony z tak szybkiego i dużego sukcesu projektu respiratora MVM. Jednocześnie jestem niezwykle dumny z faktu, że w realizacji tego niezwykłego projektu z przeważającym udziałem badaczy z wielkich i renomowanych laboratoriów naukowych w Europie i Ameryce nasz stosunkowo niewielki zespół odgrywa tak nieproporcjonalnie ważną rolę. Bardzo się cieszę, że ich praca mogła w tak krótkim czasie i w tak wcześniej nieplanowany sposób przynieść owoce pro publico bono zwłaszcza teraz, w tak trudnym okresie pandemii COVID-19” – mówi kierownik MAB AstroCeNT prof. Leszek Roszkowski

„Trzeba podkreślić, że respirator MVM jest wyjątkowy również w aspekcie możliwości produkcji: składa się z elementów dostępnych na rynku i można go będzie produkować bez licencji” – dodaje prof. Leszek Roszkowski.

 

Więcej informacji w serwisie Mechanical Ventilator Milano

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany