29 marzec 2021

Kujawsko-Pomorskie: ruszył szpital tymczasowy w Ciechocinku

fot. PAP
W Ciechocinku w poniedziałek otwarto szpital tymczasowy, w którym w pierwszym etapie będzie 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Za przygotowanie placówki odpowiadał 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.
REKLAMA

W szpitalu jeszcze nie ma pacjentów, ale jeszcze dziś mają tam trafić chorzy z okolicznych szpitali – z Aleksandrowa Kujawskiego i z Radziejowa.

"Bardzo dziękuję dyrekcji szpitala wojskowego za kilkumiesięczny wysiłek przygotowania szpitala tymczasowego. Dziękuję również tym wszystkim, którzy podjęli wysiłek i będą tu pracować w najbliższych dniach i tygodniach" – powiedział na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Zaznaczył, że w najbliższych dniach w szpitalu uruchomionych zostanie 66 miejsc, w tym 10 respiratorowych. Dodał, że docelowo może leczyć on 200 chorych na COVID-19.

Podkreślił, że w szpitalach regionu przybywa chorych na COVID-10, obecnie jest w nich 1722 pacjentów. Zaapelował do lekarzy, pielęgniarek i ratowników, którzy mogą wesprzeć szpital tymczasowy, o zgłaszanie się do pracy na zasadzie dyżurów czy skierowań wydanych przez niego.

Zastępca komendanta 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy płk Robert Włodarski podkreślił, że uruchomienie szpitala tymczasowego wynika ze wzrostu pacjentów zakażonych COVID-19.

"Robimy wszystko żeby sprostać zagrożeniu. Zrobiliśmy też wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów leczonych w warunkach szpitala tymczasowego i zapewnić im jak największy komfort pobytu. Mamy miejsca respiratorowe. Jednak potrzeby kadrowe są ogromne" – powiedział Włodarski.

Zaznaczył, że jest anestezjologiem i w związku z tym zostaje w Ciechocinku, aby leczyć chorych.

Dyrektor 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego Ireneusz Lelwic podkreślił, że przygotowanie szpitala tymczasowego trwało trzy miesiące, a w tym czasie przeprowadzono prace adaptacyjne pomieszczeń, zgromadzono sprzęt, leki i inne potrzebne materiały.

Szpital w Ciechocinku, który ostatnio był masowym punktem szczepień, nadal będzie pełnił tę funkcję, ale w innej części kompleksu. Placówka tygodniowo wykonuje 3,5 tys. szczepień. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-06-19 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-27 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-28 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany