28 marzec 2022

Jak załagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym

zdjęcie: Jak załagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Ból zęba po leczeniu kanałowym często opisywany jest jako nie do zniesienia. Cierpiąca osoba ma problem z przyjmowaniem pokarmów, a także z mówieniem. Objawem towarzyszącym może być też szczękościsk i opuchlizna. Najlepszym sposobem złagodzenia bólu po leczeniu kanałowym jest stosowanie leków przeciwbólowych oraz żeli o działaniu miejscowym. Zazwyczaj odpowiednią farmakoterapię ustala lekarz stomatolog.
 

Leczenie kanałowe - na czym polega?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne polega na usunięciu miazgi z kanałów korzeniowych zęba. Miazga jest galaretowatą substancją, w której są naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne, komórki, a także nerwy. Chory ząb wymaga jej usunięcia, odpowiedniego oczyszczenia i przygotowania kanału przed wypełnieniem. Mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu częstym następstwem jest ból zęba po leczeniu kanałowym. Warto pamiętać jednak, że ze względu na anatomię zębów, leczenie to należy do trudnych zabiegów, które mogą wiązać się z powikłaniami. Najczęściej dolegliwości wtórne wynikają z naruszenia tkanek wokół chorego zęba, ale mogą być też wynikiem nieprawidłowego oczyszczenia kanału lub pominięcia jego części.
 

Jak złagodzić ból zęba po leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe kojarzy się bólem, który dokucza nam w ciągu najbliższych godzin po zabiegu. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach dolegliwości mogą utrzymywać się przez 2 lub 3 tygodnie. Zwykle ból jest reakcją na podrażnienie i uszkodzenie okolicznych tkanek i nie zwiastuje poważniejszych następstw. Aby zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Dużą skutecznością w łagodzeniu bólu zęba wykazują leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. Ketonal Active, którego substancją czynną jest ketoprofen. Terapię łagodzenia bólu można wspomóc maściami stomatologicznymi do miejscowej aplikacji. Po zabiegu wskazane jest też płukanie jamy ustnej. Jeśli jednak ból nie ustępuje lub narasta przy zaciskaniu szczęki czy gryzieniu, a także odczuwamy pulsujące dolegliwości przy schylaniu się, konieczna może okazać się kolejna wizyta u stomatologa i sprawdzenie kanału.
 

Czy leczenie kanałowe jest konieczne?

Często zdarza się, że leczenie kanałowe to ostateczny sposób na uratowanie zęba. Ból towarzyszący po zabiegu jest naturalną reakcją organizmu i nie powinien być powodem rezygnacji z leczenia. Leczenie kanałowe nie należy do najłatwiejszych i wiąże się z ryzykiem powikłań, jednak właściwie oczyszczony kanał nie powinien powodować kolejnych problemów.

Warto pamiętać, że po leczeniu kanałowym ząb może przejawiać nadwrażliwość na temperaturę, a pojawiająca się w jego obrębie opuchlizna może utrudniać mówienie. Ból jest również konsekwencją nadwyrężonego stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli jest uporczywy, nasila się i nie ustępuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Można się również wspomóc domowymi sposobami, m.in.: stosując wspomnianą farmakoterapię, ale także zimne okłady, zmniejszając wysiłek fizyczny, przyjmując posiłki o rzadkiej konsystencji i pokojowej temperaturze, a także stosując płukanki z szałwii lub rumianku.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
14.4°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2022-10-01 17:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 17:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Żołędowo, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 20:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 20:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany