4 maj 2021

GIS: wywiady epidemiologiczne ważne; zakażeni nie powinni niczego ukrywać

fot. PAP
Apeluję, by osoby, z którymi prowadzony jest wywiad epidemiologiczny przekazywały wszystkie informacje związane ze źródłem zakażenia i kontaktami - powiedział we wtorek szefujący Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu Krzysztof Saczka.
REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że w Polsce potwierdzono 16 przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa. Dwa z nich dotyczą rodziny polskiego dyplomaty sprowadzonego z rodziną z Indii.

Cztery zakażenia wykryto w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Saczka zaznaczył, że w efekcie działań sanepidu i szczegółowo przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego ustalono, że część sióstr brała udział w rekolekcjach w Zambrowie pod Warszawą, gdzie była siostra zakonna z Indii. Po przebadaniu potwierdzono 10 przypadków indyjskiej mutacji.

"Przy tej okazji chcę podkreślić jak ważne jest prowadzenie wywiadów epidemiologicznych przez inspekcję z osobami zakażonymi" – powiedział na konferencji prasowej Saczka.

"Apeluję przy tej okazji, by w trakcie wywiadu epidemiologicznego nie ukrywać żadnych informacji związanych z kontaktami. Chcę podkreślić, że ukrywanie kontaktów to nie jest szkoda dla sanepidu, to wyrządzanie szkody samym sobie nawzajem" – dodał.

Zaakcentował, że w łańcuchu zakażeń ukrycie jednej osoby może spowodować zgon innej. "Bardzo gorąco chciałbym zaapelować, by osoby, z którymi prowadzony jest wywiad epidemiologiczny przekazywały wszystkie informacje związane ze źródłem zakażenia, jak również z kontaktami" – podkreślił. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany