17 marzec 2020

Będzie potrzebna krew potrzebni dawcy

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew, niezbędną do ratowania życia. Zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta szczególnie w obliczu zagrożenia epidemią. Dlatego w najbliższy czwartek (19 marca) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, czekać będzie od godziny 12 przed Urzędem Marszałkowskim na placu Teatralnym w Toruniu.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
280
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Oddawanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Zachęcam wszystkich, którzy są zdrowi i mogą podzielić się krwią, by przystąpili do naszej akcji, szczególnie teraz, kiedy wzrasta ilość osób hospitalizowanych i chorych, także w naszym regionie - mówi marszałek Piotr Całbecki

W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa, podczas czwartkowej akcji zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo, każdemu mierzona będzie temperatura. Do akcji przyłączą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy czuwać będą nad bezpieczeństwem dawców i sami oddadzą krew.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Prosimy, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie przebywały za granicą lub mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut  pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa parkuje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca. Obsługa czeka zawsze w godzinach 13-17. W najbliższy czwartek (19 marca) akcję rozpoczniemy wcześniej, już o godzinie 12.

W 2020 roku pobór krwi na palcu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:

16 kwietnia
21 maja
18 czerwca
16 lipca
20 sierpnia
17 września
15 października
12 listopada (wyjątkowo drugi czwartek miesiąca)
17 grudnia.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. W tym roku podczas styczniowej i lutowej akcji krew oddały 32 osoby, zebrano ponad 20 litrów tego cennego leku.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:
  • w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,
  • w 2019 roku do udziału zgłosiło się 236 dawców, zebrano ponad 100 litrów krwi,
  • specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,
  • krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
  • pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
280
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2020-09-29 20:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-16 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-18 16:30
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-07 17:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany