W piątek ruszy program sportu masowego "Otwarta szkoła"
Nitras podkreślił, że ze wsparciem środków publicznych powstają praktycznie wszystkie hale, baseny i boiska znajdujące się przy szkołach, ale wiele jest wykorzystywanych jest tylko przez szkoły, a po lekcjach i w dni wolne są zamknięte na kłódkę. Zaznaczył, że celem resortu jest, żeby wszystkie obiekty przyszkolne były otwarte i ogólnodostępne.
Minister zaznaczył, że akurat Bydgoszcz jest chlubnym wyjątkiem, gdzie władze samorządowe same podjęły inicjatywę i stworzyły projekt ogólnodostępnych obiektów sportowych po zajęciach szkolnych.
"Obiekty sportowe budowane z pieniędzy publicznych, za nasze podatki powinny być sposób maksymalny wykorzystane. Wzorem takich miast, jak Bydgoszcz, czy Sosnowiec, chcemy przekonać wszystkie samorządy do tego, żeby uczynić obiekty szkolne obiektami ogólnodostępnymi. Program skierowany jest do nauczycieli wychowania fizycznego, klubów i związków sportowych, fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą zajęcia z sportowe z młodzieżą, żeby korzystały z obiektów przyszkolnych" - powiedział Nitras.
Szef MSiT poinformował też, że w marcu i kwietniu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą przechodzić testy w ramach projektu "Sportowe talenty", sprawdzające stan ich kompetencji ruchowych. Podkreślił, że dzieci i młodzież kończąc szkoły są bardziej rozwinięci intelektualnie i fizycznie, ale są takie przypadki, że są mniej sprawne ruchowo niż w momencie, kiedy zaczynały naukę.
Nitras zaznaczył, że jest to program odziedziczony po poprzednikach, ale pomimo że są do niego pewne uwagi będzie rozwijany, a w miarę potrzeb modyfikowany. Program na dać pełną wiedzę, diagnozę stanu możliwości rozwojowych, ruchowych dzieci i młodzieży.
Minister w czasie pobytu w Bydgoszczy rozmawiał o projektach "Otwarta szkoła" i "Sportowe talenty" z dyrektorkami i dyrektorami szkół z województwa kujawsko-pomorskiego.(PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ jann/
