Trening interwałowy: czym jest i dla kogo?
Czym jest trening interwałowy?
Przyzwyczailiśmy się do przekonania, że im dłużej będziemy biec na bieżni w stałym tempie, tym więcej tkanki tłuszczowej spalimy. Tymczasem ostatnio coraz częściej słyszymy, że to krótki – bo nie powinien on przekraczać trzydziestu minut – trening interwałowy daje lepsze efekty. Polega on na przeplataniu krótszych odcinków o wysokiej intensywności (faza obciążenia), z dłuższymi o niskiej (faza niepełnego odpoczynku).
Jakie są korzyści?
Nasz organizm potrzebuje uzupełnić zapotrzebowanie na energię, pobierając je z tkanki tłuszczowej, nawet do 48 godzin po treningu – czyli tak, jak w przypadku treningu siłowego. Jednak w przypadku typowych ćwiczeń aerobowych spalanie rozpoczyna się po 30 minutach i nie utrzymuje się po ich zakończeniu. Dodatkowo, w przypadku interwałów nie ma ryzyka, że nasz organizm zacznie pozbywać się tkanki mięśniowej. Oczywiście oprócz tego zdecydowanie poprawia one również naszą wydolność i ogólną sprawność.
Kto najwięcej na nim skorzysta?
Wydaje się więc, że jest to trening dla każdego. Takie wrażenie można uznać za w pewnym stopniu słuszne, ale do interwałów trzeba się przygotować – można je bezpiecznie zacząć dopiero miesiąc po podjęciu aktywności fizycznej. Potem będziesz stopniowo dawkować wysiłek, dobierając parametry treningu do swojej aktualnej formy. Warto też dodać, że istnieją dwie formy intensywności – jedna zakłada wahania tętna 90% i 60%, a druga, lżejsza, 85% i 65%. W każdym razie, niezależnie od tego, czy myślisz o zrzuceniu kilku kilogramów, czy zbudowaniu kondycji, interwały na pewno ci w tym pomogą. A przy okazji zaoszczędzisz sporo czasu, bo zaleca się ograniczenie liczby treningów do trzech w tygodniu.
Jak w praktyce wygląda taki trening?
Załóżmy, że wchodzisz na siłownię, żeby zrobić trening interwałowy. Wchodzisz na bieżnię, orbitrek lub rowerek. Rozgrzewasz się przez kilka minut. Zaczynasz część właściwą, przeplatając na przykład minutę mocnego biegu z dwiema minutami marszu. Kończysz standardowym cool downem. Proste, prawda? Możesz spróbować sam, na przykład dzięki jednodniowej wejściówce na siłownię Pure Jatomi Fitness(do pobrania tutaj: http://jatomifitness.pl/pl/one-day-pass). Znajdziesz tam specjalne tablice proponujące ciekawy trening interwałowy, a także trenerów, którzy zawsze będą w stanie ci pomóc, choćby przy doborze prędkości. Zdecydowanie jest to opcja, którą warto wypróbować.