Sport artykuł sponsorowany
23 listopad 2022

Młoda siła z Bydgoszczy

zdjęcie: Młoda siła z Bydgoszczy / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Choć województwo kujawsko-pomorskie nie kojarzy się dzisiejszym kibicom z piłkarskimi potęgami, można w nim odnaleźć miejsca, w których tworzy się nowa piłkarska jakość. Chemik Bydgoszcz to klub, w którym od lat szkolą się młodzi adepci sztuki piłkarskiej. W 2017 roku powołano tu do życia Akademię Piłkarską Chemika Bydgoszcz. Był to kolejny krok w rozwoju młodzieży chcącej zdobywać piłkarskie szlify w jednej ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego.
Dwa naturalne boiska, dwa kolejne wyposażone w sztuczną nawierzchnię, a także dwie sale sportowe. To obiekty, na których każdego dnia trenuje około trzystu pięćdziesięciu piłkarzy i piłkarek. Zgodnie z najwyższymi standardami od 2019 roku w klubie prowadzona jest także sekcja dla dziewcząt. Celem, który przyświeca kierującym akademią, jest łączenie zabawy i prawdziwej piłkarskiej pasji. Liczy się rozwój umiejętności i techniki, ale równie mocno akcentowane jest promowanie zdrowego trybu życia i kultury fizycznej.

Wszystko odbywa się pod czujnym okiem szerokiego grona trenerek i trenerów. Obecnie w Chemiku Bydgoszcz pracuje blisko trzydziestu szkoleniowców. Wszystkie zajęcia są prowadzone w zgodzie z obowiązującym w klubie jednolitym systemem szkolenia. Co istotne, poza typowymi piłkarskimi zajęciami odbywają się także takie nastawione na szlifowanie konkretnych umiejętności. W tym trening bramkarzy, treningi indywidualne a nawet trening mentalny. Wachlarz możliwości oferowany przez akademię jest bardzo szeroki. Możliwa jest współpraca z fizjoterapeutą czy dietetykiem.

Profesjonalizm i dostosowanie szkolenia do wielu aspektów piłkarskiego rzemiosła są widoczne w Chemiku na wielu polach. Analiza gry czy przygotowanie motoryczne to kolejne kwestie, którymi zajmują się w Bydgoszczy profesjonalni szkoleniowcy dbający każdego dnia o rozwój przyszłych talentów. Co ważne, w klubie obowiązuje zasada, według której na jednego szkoleniowca może przypadać maksymalnie dwunastu zawodników. To ułatwia pracę, tworzenie więzi z młodymi piłkarzami i rzetelny rozwój ich umiejętności.

Podejście prezentowane przez członków akademii Chemika Bydgoszcz znalazło uznanie w oczach Polskiego Związku Piłki Nożnej prowadzącego Program Certyfikacji dla Szkółek Piłkarskich. Ten innowacyjny projekt ma na celu podnoszenie kompetencji podmiotów zajmujących się szkoleniem młodzieży. Te akademie, które spełniają najwyższe wyznaczone przez program kryteria, mogą liczyć na uzyskania najwyższego poziomu certyfikacji reprezentowanego przez Złotą Gwiazdkę. Taką właśnie otrzymała bydgoska akademia. Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Praca z młodzieżą przekłada się na poziom seniorski. Tylko w sezonie 2021/2022 aż dwudziestu trzech spośród dwudziestu sześciu przedstawicieli kadry bydgoskiego zespołu miało za sobą treningi w Akademii Piłkarskiej Chemika. Oby jak najwięcej klubów mogło pochwalić się takimi fundamentami rozwoju swojej seniorskiej drużyny. Program Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich wspiera właśnie takie rozwiązania.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
0.4°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:35
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2022-11-30 19:00
miejsce
Opera Nova, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 19:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-01 20:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany