23 lipiec 2021

Wsparcie dla pogorzelców w Nowej Białej

Samorząd województwa przekaże 100 tysięcy złotych na odbudowę infrastruktury w Nowej Białej w gminie Nowy Targ w Małopolsce, gdzie w czerwcu doszło do tragicznego pożaru, który zniszczył 25 domów i zabudowania gospodarskie. Dach nad głową straciło wówczas ponad 100 osób.
REKLAMA
Przyłączamy się do strumienia wsparcia dla poszkodowanych mieszkańców Nowej Białej. To gest solidarności z ludźmi, którzy ciągu jednej nocy stracili dorobek życia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wielki pożar we wsi na Polskim Spiszu wybuchł nocą 19 czerwca i, w związku ze zwartą i częściowo drewnianą zabudową, rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Mimo szybkiej mobilizacji mieszkańców i służb ratowniczych zniszczył 48 budynków – 25 domów mieszkalnych i przylegające do nich budynki gospodarskie, w większości drewniane. Część z nich to obiekty zabytkowe – najstarsza, historyczna zabudowa miejscowości jest objęta ochroną konserwatorską. Na szczęście nikt nie zginął, obrażenia odniosło dziewięć osób. Przyczyną kataklizmu był najprawdopodobniej samozapłon siana.

Akcja ratownicza i pomocowa zostały zorganizowane błyskawicznie – pożar gasiło 107 zastępów straży, w sumie 400 strażaków, a wkrótce potem w Białej pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariusze. Wsparcie uruchomiły rząd (który zapowiedział też specjalne szybkie procedury pozwoleń budowlanych przy odbudowie) i samorząd województwa małopolskiego, płyną też środki od instytucjonalnych i prywatnych darczyńców.

Gmina Nowy Targ informuje na swojej stronie internetowej w jaki sposób zorganizowana jest obecnie pomoc dla mieszańców Białej i jak można się do niej dołączyć. (https://ugnowytarg.pl/node/7415 )
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-11-19 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-20 17:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-01 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany