30 listopad 2022

Czekamy na pacjentów z Ukrainy

zdjęcie: Czekamy na pacjentów z Ukrainy / fot. PAP
fot. PAP
W czwartek opolskie szpitale przyjmą pierwszych rannych z Ukrainy - powiedział w środę na antenie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Według informacji wojewody, do regionu przyjedzie kilku rannych wraz z opiekunami.
REKLAMA

W środę wojewoda opolski Sławomir Kłosowski w audycji na antenie radia Opole poinformował o pierwszej grupie rannych, którzy zostaną w czwartek przyjęci w opolskich szpitalach.

Jak powiedział Kłosowski, w niedzielę odbyło się spotkanie ze starostami, którzy zobowiązali się do składania dwa razy dziennie służbom wojewody raportów na temat wolnych miejsc w szpitalach podległych samorządom w regionie. Według Kłosowskiego, miejsca przekazane na potrzeby leczenia ofiar wojny z Ukrainy nie będą miały negatywnego wpływu na proces leczenia mieszkańców regionu.

"W tej chwili sytuacja w zachodniej Ukrainie jest dramatyczna. Szpitale nie mają prądu i warunków do normalnego funkcjonowania. W ramach solidarności chcemy tym ludziom pomóc. (...) Na pewno więcej osób przyjmą placówki z województwa śląskiego i dolnośląskiego. (...) My ogólnie dysponujemy pulą czterystu miejsc szpitalnych" - powiedział wojewoda.

W pierwszej grupie pacjentów, którzy mają zostać przywiezieni w czwartek, są osoby poszkodowane w wyniku działań wojennych - zarówno cywile, jak i żołnierze. Według zapowiedzi Kłosowskiego, placówki w województwie opolskim przyjmą trzy osoby leżące i dwie osoby, które mogą się poruszać oraz dodatkowo ich dwóch opiekunów.

Kłosowski zapewnił, że region jest przygotowany na przyjęcie nowej fali uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku ataków Rosji na infrastrukturę cywilną będą musieli szukać schronienia przed zimą poza granicami swojego kraju. W tym celu na terenie województwa przygotowano już trzysta miejsc noclegowych wraz z odpowiednią bazą gastronomiczną. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
2.2°C
wschód słońca: 06:44
zachód słońca: 17:17
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-02-25 18:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-25 19:00
miejsce
Zakład? Klubokawiarnia, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-26 20:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-02 19:00
miejsce
Opera Nova, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany