25 mln zł na wsparcie seniorów i osób niesamodzielnych
Wsparcie obejmie m.in. długoterminową domową opiekę pielęgniarską, rehabilitację, fizjoterapię oraz pomoc psychologiczną. Specjalne usługi towarzyszące, takie jak dowożenie posiłków, transport na wizyty lekarskie, wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego czy usługi porządkowe, pozwolą dostosować pomoc do indywidualnych potrzeb seniorów, osób przewlekle chorych oraz osób niesamodzielnych.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik poinformowała, że na ten cel samorząd przeznaczy ok. 25 mln zł z funduszy unijnych. Dzięki tym środkom pomoc trafi do ponad 1500 mieszkańców regionu, w tym 790 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz 719 opiekunów.
„Komisja Europejska stawia na deinstytucjonalizację opieki, a dzięki tym projektom pomagamy ludziom unikać stresu związanego z przenoszeniem do placówek całodobowych” – zaznaczyła marszałek Janik.
Dla opiekunów osób niesamodzielnych przewidziano wsparcie psychologiczne oraz szkolenia dotyczące prawidłowej opieki. Ważnym elementem projektów jest także tzw. opieka wytchnieniowa, umożliwiająca regenerację sił opiekunów, zadbanie o zdrowie czy załatwienie spraw urzędowych.
Działania obejmą wsparciem mieszkańców Kielc oraz gmin powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego, koneckiego, ostrowieckiego, pińczowskiego, skarżyskiego, starachowickiego i staszowskiego.
Za realizacje projektów będzie odpowiadać sześć instytucji: Centrum Medyczne „Zdrowie Plus” , Fundacja św. Brata Alberta w Kielcach, Fundacja Challenge Europe, Świętokrzyska Fundacja Rozwoju Społecznego, oraz spółki Dom Opieki Rodzinnej i Nestone, Centrum Medyczne „Zdrowie Plus”. Usługi będą świadczone przez 27 miesięcy.
Świętokrzyskie jest najszybciej wyludniającym się i starzejącym województwem w Polsce. Z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszka z 2021 roku wynika, że co piąta osoba w Polsce jest w wieku poprodukcyjnym. Wyjątkiem jest woj. świętokrzyskie, w którym co czwarty mieszkaniec jest emerytem. Świętokrzyskie jest też najszybciej wyludniającym się regionem w Polsce. W perspektywie 10 lat zanotowano ubytek na poziomie 6,6 proc.
Według danych Urzędu Statystycznego w Kielcach w 2022 r. liczba urodzeń spadła w regionie o 29 proc. w porównaniu do 2012 r., a mediana wieku mieszkańców wyniosła 44,3 lata – najwyżej w kraju. Na 100 wnuczków przypada tu 156 dziadków. Kryzys demograficzny pogłębiają migracja młodych i niskie wskaźniki urodzeń. (PAP)
wdz/ drag/