Zaśpiewali dla papieża

Społeczność Szkoły Podstawowej w Grzybnie (powiat chełmiński), członkowie Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego i śpiewacy Chorus Culmensis uczcili setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II poprzez muzykę.
REKLAMA
Barkę, pieśń która była nieodłącznym elementem każdej papieskiej wizyty wykonali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Grzybnie w powiecie chełmińskim. Barka zabrzmiała w wykonaniu uczniów: Zuzanny Lasoty, Maji Porębskiej, Pauliny Wojciechowskiej, Luizy Wojciechowskiej, Anastazji Rokickiej, Miłosza Dybowskiego, Michała Kluski i Wiktorii Strembskiej oraz nauczycieli: Julity Berg-Grzywacz, Eweliny Drozdowskiej-Mróz, Karoliny Maćkiewicz i Zofii Szatkowskiej. Wstęp Magdaleny Kościelnej.

Ulubiona pieśń Ojca Świętego zabrzmiała też w ostoi husarskiej w Watorowie (powiat chełmiński) w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pieśń była nieodłącznym elementem każdego spotkania z Ojcem Świętym.

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, a jej baza, w której gromadzone są husarskie eksponaty, znajduje się w Watorowie pod Chełmnem. Jej zwierzchnikiem jest marszałek województwa, a dowodzi nią namiestnik Ireneusz Jambor.

Celem działalności chorągwi jest wierne odtwarzanie husarii i popularyzacja wiedzy historycznej związanej z tą wyjątkową formacją, odnoszącą wiele spektakularnych zwycięstw na polach bitew XVI i XVII-wiecznej Europy. Każdego roku jej członkowie biorą udział w wielu wydarzeniach, turniejach, pokazach, paradach na terenie całej Polski, między innymi w pochodach na Święto Trzeciego Maja, obchodach Święta Niepodległości i corocznym międzynarodowym turnieju rycerskim organizowanym na zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

Kujawsko-pomorska husaria reprezentuje nasz region nie tylko w kraju, ale też za granicą. Grupa uczestniczyła między innymi w moskiewskim pikniku historycznym upamiętniającym bitwę stoczoną przez wojska rosyjskie i polsko-litewskie w 1612 roku, a także dwukrotnie brała udział w husarskim spotkaniu upamiętniającym Odsiecz Wiedeńską podczas Dni Kultury Polskiej w Austrii.

Dwudziestu śpiewaków z Chorus Culmensis pod batutą Wojciecha Błaszaka wykonało utwór „Ave Maria” Hugo Gyldmarka. To właśnie Matce Bożej Jan Paweł II zawierzył swoje życie.

Chór powstał w 1984 roku przy parafii św. Józefa w Chełmnie. Przed Janem Pawłem II wystąpili dwukrotnie. W kwietniu 1997 roku muzycy udali się do Rzymu, gdzie zaśpiewali podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra. Podczas pielgrzymki Ojca Świętego w Toruniu (7 czerwca 1999 roku) chórzyści powitali papieża na toruńskich Błoniach. Stowarzyszenie muzyczne jest organizatorem cyklicznych koncertów poświęconych pamięci Jana Pawła II.

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły (18 maja) zachęcamy mieszkańców województwa do podzielenia się wspomnieniami o papieżu oraz uczczenia jubileuszu poprzez sztukę. Do środy (20 maja) czekamy na zdjęcia, filmy, prace plastyczne oraz utwory literackie i muzyczne, które wiążą się ze świętym, jego pielgrzymkami i pontyfikatem.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-08-27 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-28 10:00
miejsce
Myślęcinek Leśny Park Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-28 16:00
miejsce
Parafia polskokatolicka...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-28 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany