W trosce o małe przedsiębiorstwa
W naszym województwie projekt realizowany będzie przez Kujawsko Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębirców w Bydgoszczy. "Zaczęliśmy już podpisywać umowy z wyłonionymi usługodawcami tak, aby jeszcze w sierpniu sieć KSI KSU mogła oferować klientom usługi doradcze pomagające we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, dofinansowane z projektu. Liczymy na to, że będą to technologie czy rozwiązania mające wpływ na poprawę działalności firmy" – mówi Mariola Misztak–Kowalska, dyrektor Departamentu Rozwoju Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP.
Usługi, która ośrodki Krajowego Sieci Innowacji Krajowego Systemu Innowacji (KSI KSU) będą świadczyły małym i średnim przedsiębiorcom, podzielona została na dwa zasadnicze etapy.
Pierwszy etap to audyt innowacyjności, czyli ocena potencjału i potrzeb przedsiębiorcy w zakresie możliwości wdrożenia nowego lub istotnie ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi), nowego lub istotnie ulepszonego procesu, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej. W ramach takiego audytu konsultanci Krajowej Sieci Innowacji KSU obligatoryjnie przeprowadzają u przedsiębiorcy analizę pozycji rynkowej, modelu biznesowego, analizę finansową, organizacji zarządzania, dojrzałości technologicznej.
Drugi etap usługi to doradztwo we wdrażaniu innowacji wskazanych w rekomendacjach z audytu innowacyjności. Wdrożenie innowacji może dotyczyć opracowania przez jednostkę naukową rozwiązania innowacyjnego wyłącznie na potrzeby danego przedsiębiorcy lub nabycia istniejącego już rozwiązania lub prawa do jego wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej.
Usługa proinnowacyjna będzie częściowo odpłatna dla przedsiębiorców. Wysokość tej odpłatności zależeć będzie od skali wykorzystania usługi oraz sposobu wdrożenia innowacji.
Ośrodki KSI KSU stale współpracują też z ekspertami z jednostek naukowych, co bez wątpienia podnosi kwalifikacje samych ośrodków. Każdy z nich jest związany umową o współpracy z co najmniej jedną jednostką naukową lub sam stanowi jej część, dzięki czemu korzysta z naukowego wsparcia podczas realizacji usług dla firm. W ten sposób ośrodki KSI KSU stają się optymalnym pośrednikiem w transferze wiedzy i technologii pomiędzy środowiskiem naukowym a biznesem.
Zachęcamy przedsiębiorców do korzystania.