2 listopad 2010

Marszałek Józef Piłsudski - konkurs dla uczniów i studentów

zdjęcie: Marszałek Józef Piłsudski - konkurs dla uczniów i studentów / www.bydgoszcz.pl
www.bydgoszcz.pl
Uczniów i studentów bydgoskich szkół i uczelni zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie poświęconym marszałkowi Piłsudskiemu.

Listopad tradycyjnie związany jest ze świętem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
A tę  zawdzięczamy Józefowi Piłsudskiemu, zapisanemu w naszej historii jako: Ziuk, Wiktor, Konspirator, Legionowy Brygadier, Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, Marszałek Polski, Dziadek.
Marszałek Józef Piłsudski jest największą polityczną ikoną Polski międzywojennej (Drugiej Rzeczypospolitej), coraz bardziej popularny wśród młodego pokolenia, poszukującego wzorców, autorytetów i postaci konsekwentnych w działaniu (często w niesprzyjających okolicznościach), które pozostają wierne własnym poglądom i wartościom.
Konkurs wpisuje się w szereg działań podejmowanych przez Urząd Miasta Bydgoszczy, związanych
z listopadowym świętem i dokonaniami Józefa Piłsudskiego w walce o niepodległą Polskę, m.in. koncert pieśni legionowych i patriotycznych (8.11.2010 r.) oraz konferencję historyczną „Marszałek Piłsudski i Wilno” (22.11.2010 r.).
Dla 20 osób, które jako pierwsze prawidłowo odpowiedzą na pytania, przygotowaliśmy ciekawą książkę wileńskiego dziennikarza i publicysty Jerzego Surwiły „Spacerkiem z Marszałkiem po Żmudzi, Wilnie i Wileńszczyźnie. Zdarzenia, fakty, anegdoty” oraz dukat lokalny – 8 dukatów bydgoskich.
Odpowiedzi na pytania należy przesyłać drogą mailową na adres: marszalekjp@um.bydgoszcz.pl . Za początek konkursu przyjmujemy dzień 2 listopada 2010 roku, godz. 12.00, zakończenie  w dniu 16  listopada o godz. 8.00 (odpowiedzi przysłane przed i po terminie nie biorą udziału w konkursie)
Książkę i dukat będzie można odebrać w Wydziale Promocji Miasta, pok. 113 A, w dniach
22 – 30 listopada 2010 r.
Zwycięzcy zostaną poinformowani o  przyznaniu nagród drogą mailową lub telefoniczną – jeżeli wraz z poprawną odpowiedzią podadzą numer telefonu do kontaktu.

Pytania konkursowe:
1. Gdzie i kiedy Marszałek Józef Piłsudski otrzymał buławę marszałkowską?
2. W pobliżu jakiej miejscowości, w której Marszałek Józef Piłsudski lubił spędzać wakacje, wyznaczono geograficzny środek Europy?

UWAGA !
Lista nagrodzonych zostanie opublikowana na stronach www.bydgoszcz.pl . Wzięcie udziału
w konkursie równoznaczne jest z akceptacją warunków przyznania nagrody oraz zgodą na publikację nazwisk zwycięzców.

www.bydgoszcz.pl

Poczuj Miętę, Bydgoszcz, Ul....