kategoria: Praca
14 luty 2024

Rada nadzorcza odwołała przedstawicieli dotychczasowego zarządu

zdjęcie: Rada nadzorcza odwołała przedstawicieli dotychczasowego zarządu / fot. PAP
fot. PAP
Rada nadzorcza PKO BP odwołała przedstawicieli dotychczasowego zarządu banku, a także poinformowała o uruchomieniu otwartego konkursu na stanowiska prezesa i wiceprezesów zarządu - wskazał w środę w komunikacie PKO BP. Do kierowania pracami zarządu czasowo oddelegowany został Szymon Midera.
REKLAMA

Jak przekazano w komunikacie giełdowym, w środę rada nadzorca PKO BP podjęła uchwały o odwołaniu ze składu zarządu banku: Macieja Brzozowskiego, Marcina Eckerta, Pawła Gruzy, Wojciecha Iwanickiego, Andrzeja Kopyrskiego i Artura Kurcweila. Podkreślono, że uchwały o odwołaniach weszły w życie z chwilą podjęcia.

Do czasowego wykonywania czynności wiceprezesa rada nadzorcza od 15 lutego br. delegowała swojego przedstawiciela Szymona Miderę, powierzając mu jednocześnie kierowanie pracami zarządu banku. Ponadto na stanowiska wiceprezesów rada nadzorcza delegowała Macieja Cieślukowskiego oraz Marka Radzikowskiego. Funkcje te - zgodnie z uchwałą - mają objąć od 14 lutego br.

Do czasowego wykonywania czynności wiceprezesa rada nadzorcza od 15 lutego br. delegowała swojego przedstawiciela Szymona Miderę, powierzając mu jednocześnie kierowanie pracami zarządu banku. Ponadto na stanowiska wiceprezesów rada nadzorcza delegowała Macieja Cieślukowskiego oraz Marka Radzikowskiego. Funkcje te - zgodnie z uchwałą - mają objąć od 14 lutego br.

Szymon Midera jest absolwentem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego i Advanced Management Programme w INSEAD w Fontainebleau. Ukończył również Executive MBA Program na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowany przy współpracy z Towson University oraz Robert H. Smith School of Business. Przez osiem lat, do czerwca 2016 roku pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa zarządu Banku Pocztowego. Wcześniej, przez siedem lat, związany był z mBankiem. Zarządzał m.in. obszarem marketingu, sprzedaży w Internecie i rozwoju biznesu.

Maciej Cieślukowski, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie finansów, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 2016 - 2020 pełnił funkcję kierownika Katedry Finansów Publicznych UEP. Autor ponad 60 publikacji naukowych, wykładowca na wielu uniwersytetach zagranicznych. Autor wielu ekspertyz m.in. dla Senatu RP.

Maciej Radzikowski, doktor ekonomii, kierownik Zakładu Badań nad Wzrostem Gospodarczym Szkoły Głównej Handlowej, wykładowca przedmiotów data science, autor wielu publikacji ekonomicznych. Ukończył studia magisterskie w SGH na kierunku finanse i bankowość, a następnie studia MBA w ramach programu The Community of European Management Schools (CEMS). Studiował także w departamencie ekonomii Massachussetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge i na Uniwersytecie Erazma w Rotterdam School of Management. Karierę zawodową zaczynał jako lider projektów usprawniających procesy zarządzania w międzynarodowych korporacjach, a później jako starszy ekonomista i sekretarz Rady Makroekonomicznej w Narodowym Banku Polskim. Współtworzył Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), był szefem doradców Ministra Finansów. W ostatnich latach pracował na stanowisku Vice President w J.P. Morgan.

7 lutego br. ze stanowiska prezesa PKO BP zrezygnował Dariusz Szwed, który pełnił tę funkcję od 2021 r.

W piątek, 2 lutego br. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP zmieniło skład razy nadzorczej banku. Nowych członków rady wskazał Skarb Państwa, który także wyznaczył Katarzynę Zimnicką-Jankowską na przewodniczącą rady. Z rady odwołano ośmiu członków i powołano ośmiu nowych. W efekcie zmian rada nadzorcza liczy 10 osób, gdyż z poprzedniego składu w radzie pozostali Agnieszka Winnik-Kalemba oraz Andrzej Kisielewicz. Do rady zostali powołani: Maciej Cieślukowski, Hanna Kuzińska, Szymon Midera, Marek Panfil, Marek Radzikowski, Paweł Waniowski, Katarzyna Zimnicka-Jankowska i Andrzej Oślizło.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji banku.

Po trzech kwartałach 2023 roku zysk grupy PKO BP wzrósł do 4,82 mld zł z 1,59 mld zł rok wcześniej. Suma bilansowa banku wynosiła wtedy 473 mld zł, a liczba klientów 11,9 mln.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
19°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 19:00
miejsce
Opera Nova, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-18 18:00
miejsce
POINT Club, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-18 20:30
miejsce
POINT Club, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany