Ile kosztuje miejsce na samochód?

Szukając mieszkania, zwykle koncentrujemy się na cenie samej nieruchomości. Sprawdzamy zdolność kredytową oraz zasoby gotówki potrzebne na wkład własny. Większość z nas, przeglądając oferty sprzedaży lokali mieszkalnych, często zapomina jednak o garażu.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
681
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Mieszkanie z garażem – zło czy konieczność?

Temat garażu, miejsca parkingowego lub postojowego zwykle wychodzi na światło dzienne dopiero przy ostatecznych negocjacjach, czasem nawet przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży mieszkania. A przecież dzisiaj jest to bardzo istotna kwestia. Dotyczy to zwłaszcza nowych osiedli. Deweloperzy bowiem traktują garaże jak zło konieczne. Najchętniej w ogóle by ich nie wznosili. Nie ma się co dziwić, każdy garaż, miejsce w parkingu podziemnym czy nawet zwykłe miejsce postojowe oznacza dla dewelopera koszty i utratę przestrzeni.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza jednak, że w tym względzie firmy deweloperskie nie mogą jednak prowadzić samowolki. Ograniczają je przede wszystkim zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który określa np. liczbę miejsc postojowych przed blokiem. Poza tym, osobom kupującym mieszkanie często jednak zależy na miejscu na samochód.


Ceny garaży – ile kosztuje miejsce na samochód?

Warto sprawdzić, czy do mieszkania przynależy garaż i czy jest on wliczony w cenę lokalu, czy też trzeba za niego dodatkowo dopłacić. Rzeczone dopłaty wcale nie są małe i zwykle idą w dziesiątki tysięcy złotych. Zgodnie z danymi serwisu Otodom obecnie najdroższy garaż, wyceniony na 120 tys. zł czeka na chętnych w Krakowie. Najwyższa stawka w Warszawie to 79 tys. zł, a w Gdańsku i Wrocławiu odpowiednio 85 tys. zł i 72 tys. zł. W Poznaniu ceny nie przekraczają poziomu 45 tys. zł. Zakup najtańszego garażu to z kolei wydatek rzędu 15 tys. zł, w każdym z rozpatrywanych miast.


Mieszkania z miejscem postojowym

Warto dodać, że dzisiaj przynajmniej jedno miejsce na samochód to standard. Coraz więcej rodzin posiada przecież dwa samochody. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców osiedli zlokalizowanych nieco dalej od centrum. Poniżej przedstawione zostało zestawienie najtańszych i najdroższych mieszkań, do których przynależą miejsca postojowe lub w których można nabyć garaż bądź miejsce w parkingu podziemnym.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
681
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2020-09-04 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-05 16:00
miejsce
Parafia polskokatolicka...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-05 17:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-05 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany