Z psychologami szkolnymi o procedurze Niebieskiej Karty
Procedura zakładania „Niebieskiej Karty” jest w środowisku szkolnym, w szczególności dla pedagogów i psychologów szkolnych, bardzo ważnym tematem, który wzbudza wiele wątpliwości.
Z uwagi na ścisłą współpracę pedagogów i psychologów z funkcjonariuszami zajmującymi się problematyką osób nieletnich, wczoraj (21.11.2024 r.) w Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, mieszczącym się przy ul. Jana III Sobieskiego 10, aspirant sztabowy Hanna Bubnowska przeprowadziła szkolenie z grupą psychologów uczestniczących w cyklicznych spotkaniach szkoleniowych organizowanych przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bydgoszczy.
Prowadząca przypomniała, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została zaktualizowana. Dotychczasowe pojęcie „przemocy w rodzinie" zostało zastąpione terminem „przemoc domowa". Wprowadzona została również bardziej precyzyjna definicja przemocy, obejmująca wykorzystywanie przewagi fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej.
Z punktu widzenia specyfiki pracy pedagogów i psychologów szkolnych ważne jest, iż nowelizacja ustawy wskazuje, że małoletniego należy traktować jako „osobę doznającą przemocy domowej" w sytuacji, gdy był on świadkiem takiej przemocy.
Prowadząca zwróciła również uwagę na złożoność zagadnienia i różnorodność kompetencji podmiotów uczestniczących w procedurze „Niebieskiej Karty”. Wartym podkreślenia, z punktu widzenia współpracy między policją a pedagogami i psychologami szkolnymi, jest fakt, iż ustawa wyraźnie wskazuje, że praca z osobą stosującą przemoc domową należy w szczególności do policjanta, zaś z osobą doznającą przemocy domowej pracować powinien pracownik socjalny.
Na zakończenie prowadząca szczegółowo omówiła z uczestnikami szkolenia formularz „Niebieskiej Karty” i przypomniała, że nowe regulacje wprowadzają również ścisłe działania monitorujące, które prowadzone są przez grupę diagnostyczno-pomocową przez okres 9 miesięcy po zakończeniu procedury. W tym czasie osoby, wobec których procedura „Niebieskiej Karty” została zamknięta nadal znajdują się w kręgu zainteresowania podmiotów uczestniczących w procedurze dzięki wizytom sprawdzającym stan bezpieczeństwa osób objętych procedurą, a także udzielanemu poradnictwu i wsparciu.