21 listopad 2022

Służby rozbiły grupę, która wystawiła prawie trzy tysiące fałszywych faktur na 71 mln zł

zdjęcie: Służby rozbiły grupę, która wystawiła prawie trzy tysiące fałszywych faktur na 71 mln zł / fot. PAP
fot. PAP
Funkcjonariusze podlaskiej KAS wspólnie z CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie rozbili grupę, która wystawiła ponad 2,8 tys. fałszywych faktur VAT m.in. za usługi transportowe i marketingowe na niemal 71 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano 8 osób.
REKLAMA

"Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzenia w podatku VAT zatrzymali w woj. mazowieckim osiem osób" - przekazał PAP zespół prasowy CBA.

Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała od 2018 do 2020 roku. "Zatrzymani to członkowie grupy wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT, jak i osoby, które nabywały tego rodzaju +puste+ faktury, działając w ten sposób w celu obniżenia należnego podatku VAT z tytułu prowadzenia legalnej działalności gospodarczej" - poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Według śledczych przestępcy wystawili ponad 2,8 tys. fałszywych faktur VAT na prawie 71 mln zł. "Straty budżetu państwa szacowane są na ok. 12 mln zł. W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych osób zabezpieczono dokumenty handlowe, telefony oraz nośniki danych" - dodała rzeczniczka szefa KAS.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. "Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia tzw. zbrodni fakturowych oraz przedkładania nierzetelnych deklaracji. Powyższe zatrzymania są pierwszymi w prowadzonym od 2021 roku śledztwie" - podał rzecznik tej prokuratury Marcin Saduś.

"Prokurator wobec czterech osób zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Wobec trzech osób skierowano do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora stosując wobec nich trzymiesięczny areszt" - dodał prokurator.

Za najpoważniejsze z przestępstw podejrzanym grozi kara do 25 lat więzienia. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Aleksander Główczewski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
7.3°C
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 17:09
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-02-21 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:00
miejsce
Over the Under Pub, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:30
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-24 15:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany