31 styczeń 2024

Sąd aresztował podejrzanego o kradzieże maszyn rolniczych

zdjęcie: Sąd aresztował podejrzanego o kradzieże maszyn rolniczych / pixabay/3736830
Sąd Rejonowy w Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) aresztował 35-letniego mężczyznę, który z pojazdów i maszyn rolniczych kradł urządzenia i osprzęt, a straty mogą sięgnąć około 1 mln zł - poinformowała w środę rzeczniczka KWP w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz.
REKLAMA

Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu. Ich uwagę zwróciło uwagę na zgłoszenie, które przyjęli policjanci z Tucholi. W niewielkiej wsi, w wyniku włamania do ciągnika rolniczego pokrzywdzony stracił urządzenie GPS wraz z nawigacją warte ponad 60 zł.

Okazało się, że od pewnego czasu, na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego dochodzi do włamań do maszyn rolniczych, skąd nieznany sprawca kradnie specjalistyczne oprzyrządowanie sprzętu rolniczego.

Rzeczniczka podkreśliła, że zatrzymanie podejrzanego to wiele tygodni zbierania informacji, analizowania dowodów i gromadzenia danych, a później również wiele godzin obserwacji. Dodała, że wytypowanie sprawcy tych przestępstw nie było łatwe, a wręcz na początku wydawało się, że sprawa nie zostanie rozwiązana.

Jednak żmudna praca policjantów z Bydgoszczy i Tucholi doprowadziła do ustalenia, kto może dokonywać przestępstw. Zatrzymanie jednak nie było łatwe, sprawca był ostrożny, zmieniał auta, którymi jeździł na włamania, używał kominiarki i rękawic, aby nie zostawić śladów czy uniemożliwić rozpoznanie.

Jednak w zeszłym tygodniu, na ranem, policjanci z KWP w powiecie starogardzkim, w woj. pomorskim zatrzymali 35-latka. W aucie, który jechał znaleziono kosy boczne do cięcia rzepaku. Jak się okazało, zginęły one w nocy z jednego z gospodarstw. Osprzęt - według wyceny pokrzywdzony rolnika - wart jest ok. 20 tys. zł.

Policjanci ustali miejsce, gdzie trafiały ukradzione podczas włamań przedmioty. Odzyskano m.in: sterowniki, rozdzielacze do opryskiwaczy, GPS-y i anteny do nich, komputery sterujące do maszyn rolniczych o łącznej wartości ok. 200 tys. zł. Podczas przeszukań pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanego, policjanci zabezpieczyli klucze do otwierania maszyn rolniczych, łomy, latarkę, kominiarkę i rękawice robocze.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut kradzieży z włamaniem do gospodarstwa w pobliżu Chojnic (woj. pomorskie), skąd dokonano kradzieży GPS-u z nawigacją. Prokurator z Tucholi wystąpił do sądu o tymczasowe aresztowanie 35-latka, a sąd przychylił się do wniosku i aresztował go do na trzy miesiące.

Policjanci z KWP nadal zajmują się sprawą. Gromadzą materiały z innych jednostek policji, do których wpłynęły zgłoszenia o kradzieżach, po czym nastąpi rozszerzenie zarzutów wobec podejrzanego. Łącznie straty, będące efektem przestępczego procederu mogą sięgnąć około 1 mln zł.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
7.3°C
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 17:09
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-02-21 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:00
miejsce
Over the Under Pub, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:30
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-24 15:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany