Rozmawiali o oszustwach seniorów
Oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” to przestępstwa, w których ofiarami są głównie osoby starsze. Metody działania przestępców w takich przypadkach są za każdym razem bardzo podobne. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w starej książce telefonicznej, po czym nawiązują z nią kontakt. W zależności od legendy oszuści podają się najczęściej za wnuczka, policjanta, pracownika banku czy instytucji. Zdarza się, że informują o prowadzeniu akcji policyjnej wymierzonej przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. W dodatku prowadzą rozmowę w taki sposób, używając technik manipulacji, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem. Z czasem stosowane przez nich metody ewoluują, zwiększając przy tym liczbę osób zaangażowanych w oszustwo, co utrudnia seniorom prawidłową reakcję.
Z tego powodu ponownie zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość i chęć niesienia pomocy. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą przekazania dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność i zdrowy rozsądek może uchronić przed utratą oszczędności, często gromadzonych przez całe życie.
Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach i nie oczekują od nas przekazania czy pozostawienia w umówionym miejscu żadnych pieniędzy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub stawić się w najbliższej jednostce policji, gdzie uzyskamy pomoc.
Ponadto korzystając z szerokiego grona odbiorców funkcjonariusze zapoznali, także radiosłuchaczy z ogólnopolskimi działaniami policji „Bezpieczne ferie 2023” oraz akcją informacyjno-edukacyjną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.