13 marzec 2021

Od początku roku 1,7 tys. pożarów traw; strażacy ostrzegają: wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne

zdjęcie: Od początku roku 1,7 tys. pożarów traw; strażacy ostrzegają: wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne / fot. PAP
fot. PAP
Od początku roku doszło do ponad 1,7 tys. pożarów traw; najwięcej w województwach: dolnośląskim, śląskim i mazowieckim - wynika z danych z Komendy Głównej PSP. Strażacy ostrzegają, że wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne; w ub. r. w takich pożarach zginęło 15 osób, w tym dwóch strażaków.
REKLAMA

Z danych KG PSP wynika, że w 2021 roku doszło już do 1719 pożarów traw; najwięcej w województwach: dolnośląskim (356), śląskim (227) i mazowieckim (183). Trawy najczęściej do tej pory płonęły w marcu (1104) i w lutym (474), ale notowano je nawet w styczniu (142).

W całym ubiegłym roku zanotowano natomiast 41,5 tys. pożarów traw, w których zginęło 15 osób, w tym dwóch strażaków, a obrażenia odniosły 54 osoby, z czego 14 to strażacy. Jak informują strażacy, 99 proc. pożarów traw to podpalenia umyślne.

"Wypalanie traw, mimo że jest zabronione, powtarza się co roku na wiosnę, kiedy wysuszona roślinność stwarza takie warunki, że nawet najmniejsza iskra powoduje szybki rozwój pożaru. Pożary te przeradzają się często w duże ogniska zagrażające budynkom mieszkalnym, samochodom, maszynom rolniczym, czy kierowcom, bo dym przesłania widoczność na drodze" - powiedział PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Kierzkowski podkreśla, że przede wszystkim cierpi jednak natura, bo w miejscach, gdzie wypalona została trawa, giną nie tylko rośliny i mikroorganizmy, ale i duże ssaki. "Nie jest prawdą, że wypalanie traw użyźnia glebę. Tam zostaje zachwiany cały ekosystem, zamiera całe życie" - mówi Kierzkowski.

Za wypalanie traw grozi kara aresztu, nagany lub grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a gdy pożar spowoduje straty w mieniu w wielkich rozmiarach lub zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób kara pozbawienia wolności do lat 10. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – w takim wypadku może grozić do 12 lat więzienia.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
2.9°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:33
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany