2 czerwiec 2021

Kraków: wojewoda wydał pozwolenia na budowę dwóch suchych zbiorników na potoku Malinówka

fot. PAP
Wojewoda małopolski wydał pozwolenia na budowę dwóch suchych zbiorników na potoku Malinówka na terenie Krakowa i Wieliczki. Inwestycje, które przyczynią się do poprawy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy, mają być gotowe w 2023 roku.
REKLAMA

Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że inwestor może od razu przystąpić do wykonywania prac. Według zapowiedzi przedstawicieli Wód Polskich, wszystkie prace zakończą się w 2023 roku.

Jak mówił wojewoda Łukasz Kmita podczas środowego briefingu, kwestia dotycząca bezpieczeństwa powodziowego należy do jednych z priorytetów polskiego rządu.

„Podejmowane są różnego rodzaju wymierne i konkretne działania, w taki sposób, ażeby mieszkańcy Małopolski mogli czuć się bezpiecznie” - ocenił wojewoda. Zaznaczył, że wartość już realizowanych i planowanych projektów Wód Polskich dotyczących ochrony przeciwpowodziowej w całej Małopolsce wynosi ok. 1,7 mld zł.

Kmita przyznał, że dla Krakowa największym wyzwaniem w tym zakresie jest Wisła, ale także mniejsze potoki i cieki wodne potrafią pokazać siłę żywiołu, przynosząc znaczne straty.

„Dlatego zabezpieczenie przeciwpowodziowe to działania kompleksowe, często wieloletnie i wieloetapowe. Tak jest w przypadku inwestycji na Serafie. Wydane pozwolenia to +zielone światło+ dla Wód Polskich, umożliwiające realizację tych ważnych dla regionu zadań. Ufam, że prace będą prowadzone sprawnie” – ocenił wojewoda.

Prace, których dotyczą pozwolenia, będą realizowane na potoku Malinówka, na terenie Krakowa i Wieliczki. To elementy szerszego zadania inwestycyjnego, mającego na celu poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. W ramach prac powstaną suche zbiorniki małej retencji, tzw. zbiornik Malinówka 1 (na terenie Krakowa) i 2 (na terenie Krakowa i Wieliczki), wraz z obiektami towarzyszącymi. Ich łączna wartość to ponad 32 mln zł.

Inwestycje realizowane są przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w oparciu o środki Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżet państwa.

Jak wyjaśnił Radosław Radoń, zastępca dyrektora Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą – RZGW w Krakowie, planowane inwestycje mają na celu ochronę terenów położonych poniżej zbiorników oraz poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. Zbiorniki Malinówka 1 i 2 będą pracowały w kaskadzie pięciu zbiorników: dwóch na rzece Serafie (w tym istniejący zbiornik Bieżanów) oraz trzech na potoku Malinówka. Całość inwestycji ma szczególne znaczenie w zakresie podniesienia zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla Starego Bieżanowa.

Według niego do tej pory wybudowano jeden zbiornik, który już wykazał swoją przydatność. Budowa kolejnych dwóch powinna ruszyć w ciągu miesiąca, a ostatnie dwa czekają na wydanie pozwoleń na budowę. Zgodnie z harmonogramami prac wszystkie cztery zbiorniki powinny być gotowe w przyszłym roku.

„Można powiedzieć, że od 2023 roku cała ta zlewnia Serafy, obejmująca wschodnią część Krakowa, będzie już chroniona systemem zbiorników przeciwpowodziowych” - zapowiedział dyrektor. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany