22 marzec 2011

Z prezydentem Komorowskim o metropoliach

zdjęcie: Z prezydentem Komorowskim o metropoliach / fot. UM Bydgoszcz
fot. UM Bydgoszcz
Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w środę - 16 marca - z prezydentami miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Wiodącym tematem spotkania był problem zadłużenia największych miast w kraju.

Przedstawiciele samorządów odnieśli się negatywnie do planów Ministerstwa Finansów dotyczących ograniczenia deficytów budżetowych gmin. Prezydenci dwunastu miast sprzeciwili się, m.in. planowanemu włączaniu do poziomu zadłużenia umów leasingowych oraz kontraktów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zmiana sposobu liczenia długu zdaniem samorządowców negatywnie wpłynie na realizację inwestycji zaplanowanych z kilkuletnim wyprzedzeniem.

Prezydent Komorowski obiecał włączyć się w rozmowy między przedstawicielami Unii Metropolii Polskich, a Ministerstwem Finansów. Prezydent wyraził również nadzieję, że powstające metropolie staną się fundamentem rozwoju kraju.

Prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski został wybrany członkiem zarządu UMP. Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku. Celem organizacji jest włączenie polskich metropolii w sieć metropolii Unii Europejskiej. W UMP współdziałają eksperci oraz najwyższe władze 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Szefem Rady UMP jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a prezesem zarządu - prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Źródło: UM Bydgoszcz

2024-05-19 18:30
2024-05-19 18:30
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....