9 czerwiec 2011

Sztandar dla 22. ODN

zdjęcie: Sztandar dla 22. ODN / fot. UM Bydgoszcz
fot. UM Bydgoszcz
Msza święta i uroczystość wręczenia sztandaru jednostce – takie uroczystości mają szczególne znaczenie nie tylko dla wojskowych. Od rana Stary Rynek rozbrzmiewał dźwiękami orkiestry wojskowej. 22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania ma swój sztandar.
Na stronie głównej sztandaru, pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, umieszczone są wieńce wawrzynu, a w ich pola wpisane jest "22 ODN”. Na stronie odwrotnej, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec z napisem "Bóg, honor, ojczyzna”. Tu również znajdują się: herby Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego obok orła lotnictwa wojskowego oraz odznaki pamiątkowej jednostki. Matką chrzestną sztandaru jednostki jest Leokadia Majewicz.

W imieniu Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru akt podpisał Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - (…) Wieloletnia, owocna współpraca z żołnierzami 22. Ośrodka Dowodzenia Naprowadzania oraz ogromna sympatia i uznanie jakim społeczeństwo naszego miasta i regionu darzy Wojsko Polskie, upoważniło nas do zainicjowania procesu ufundowania sztandaru dla 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania. (…) Znając Wasz profesjonalizm i wzorowe wyszkolenie, jesteśmy pewni, że godnie i z honorem będziecie występować pod tym sztandarem, który w swojej symbolice łączy chlubne tradycje polskiego lotnictwa z dokonaniami współczesnych żołnierzy oraz miejscem pełnienia Waszej służby. (…) Niech ten otrzymany w dniu dzisiejszym sztandar, po wsze czasy będzie razem z Wami, a swoją służbą i postawą z dumą dopisujcie kolejne chlubne karty historii 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania - czytamy w akcie.
W uroczystości, przy wojskowej asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, Orkiestry Reprezentacyjnej SP, Poddziałów 22. ODN oraz Pododdziału 2. Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego SP, wzięli udział m.in. Pierwszy Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Mieczysław Gocuł, Szef Sztabu – Zastępca Dowódcy Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński oraz dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. bryg. pil. Jan Śliwka.

22. ODN pełni istotną rolę w działaniach Sił Powietrznych RP, odpowiadając za przetwarzanie informacji radiolokacyjnych i dowodzenia operacyjnego. Powstał w 2002 roku na bazie Stanowiska Dowodzenia 2 Korpusu Obrony Powietrznej oraz 2 Brygady Radiotechnicznej. Jest jednym z czterech ośrodków podporządkowanych dowódcy Centrum Operacji Powietrznych. Ośrodek Od 2008 roku nosi imię patrona – płk. pil. Tadeusza Rolskiego. Płk Rolski po kampanii wrześniowej 1939 r. kontynuował walkę z wrogiem we Francji, następnie w Anglii. Był m.in. dowódcą Dywizjonu 306 „Toruńskiego”.

Źródło: UM Bydgoszcz

2024-05-06 19:00