18 lipiec 2022

Rusza remont Teatru Polskiego

zdjęcie: Rusza remont Teatru Polskiego / pixabay/4609877
Umowa na gruntowną modernizację gmachu Teatru Polskiego została podpisana. Długo wyczekiwany remont bydgoskiego teatru, dodatkowo odraczany przez stan pandemii stał się rzeczywistością. Po rewitalizacji Teatru Kameralnego, będzie to kolejny duży projekt realizowany przez Miasto w bydgoskiej kulturze. W jego realizacji pomogą również unijne fundusze.
REKLAMA
Istniejący gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wybudowano przy alejach A. Mickiewicza 2 w latach 1947-49. Autorem projektu by bydgoski architekt Alfons Licznerski. W zwartej bryle wybije się masyw, w którym umieszczono maszynownię. Budynek powstał w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Wznoszono go systemem gospodarczym, konstrukcje stanowią ceglane mury. Obiekt oddano do użytku 6 października 1949 roku. Jego bryła była wówczas nieotynkowana. Nie zrealizowano też rozwiązań dekoracyjnych np. płaskorzeźbionego fryzu.
Część z zaplanowanych prac kończono dopiero pod koniec XX wieku. Najciekawszym elementem 70-letniego gmachu jest fasada od strony ul. 20 Stycznia. Akcentują ją pionowe podziały, arkady na poziomie parteru i wąskie okna. Budynek po zmroku jest podświetlany. We wnętrzu znajduje się sala z amfiteatralnie umieszczonymi fotelami i dodatkowymi miejscami dla widowni na balkonie. Do 1945 roku Teatr Miejski funkcjonował w gmachu przy placu Teatralnym, który zniszczył pożar.

Głównym celem inwestycji zaplanowanej w Teatrze Polskim jest poprawa komfortu widza, funkcjonalności obiektu oraz przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu.

Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane, wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku Teatru. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych.

Jak mówi prezydent miasta Rafał Bruski: Kultura to silna marka Bydgoszczy. Buduje poczucie wspólnoty, zachęca do aktywności, współpracy. Uczy też otwartości i zachęca do myślenia. Modernizacja Teatru Polskiego to kolejny element wzmacniania tego pozytywnego potencjału Bydgoszczy. Warto podkreślić, że równocześnie wspieramy też inne ambitne projekty związane z kulturą, jak choćby rozbudowa Opery Nova o IV krąg.

Za prace odpowiadać będzie firma KWK Construction, z którą podpisaliśmy umowę. Złożyła ona na etapie przetargu najkorzystniejszą ofertę. Wartość prac budowlanych to prawie 40 mln zł.  Zostaną one objęte 7-letnią gwarancją. Ponadto wykonawca zadeklarował skrócenie czasu realizacji o dwa miesiące. Inwestycję częściowo finansować będziemy w oparciu o fundusze unijne. Zależy nam na jej zakończeniu już w przyszłym, roku.

Koszt całej inwestycji to prawie 40 milionów złotych, z czego wsparcie unijne wyniesie 7 milionów. Nowy wygląd Teatru uzyska gwarancje 7 lat. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
2.6°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:33
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany