Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej: marszałek zaskoczony decyzją ministra
Niezrozumiała jest dla mnie decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. To brzydkie zejście ze sceny politycznej – podkreślił podczas briefingu prasowego marszałek Piotr Całbecki.
Będę apelował do nowego szefa resortu, aby jeszcze raz pochylić się nad projektem i docenić strategiczne znaczenie naszej instytucji dla polskiej kultury.
Filharmonia Pomorska to jedna z flagowych instytucji kultury, z renomą w kraju i za granicą, dlatego z niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość od ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego o nieprzyznaniu środków na jej rozbudowę – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Nasza inwestycja znalazła się bowiem wcześniej na liście szesnastu, które w trybie pozakonkurencyjnym miały takie wsparcie otrzymać w perspektywie finansowej 2021-2027. W dalszej procedurze wybrano dziewięć zadań – wśród których brak Filharmonii Pomorskiej. W odpowiedzi na nasze pismo otrzymaliśmy wyjaśnienie, że tryb pozakonkursowy został przewidziany dla „małych” projektów. Należy jednak podkreślić, że ten sposób wyboru jest przewidziany dla projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej kultury, a takim bez wątpienia jest rozbudowa filharmonii – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.
Nasz projekt [ze zgłoszonych] jest na najbardziej zaawansowanym etapie, mamy wszystkie niezbędne do realizacji inwestycji dokumenty, pozwolenie na budowę, opracowaną koncepcję i zarezerwowane środki własne w budżecie województwa. Z naszej strony jesteśmy gotowi do natychmiastowego działania – podkreśla gospodarz województwa.
Założenia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej zarząd województwa przyjął w 2017 roku. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka. Tuż obok istniejącego, powstałego w latach pięćdziesiątych budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji.Nie możemy pozwolić na to, aby gotowy do realizacji projekt pozostał bez środków centralnych – tym bardziej że Filharmonia Pomorska jest instytucją współprowadzoną przez ministerstwo.
Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawi się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.
Koncepcję rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy opracowała pracownia Kozień Architekci z Krakowa.