reklama
kategoria: Miasto
30 grudzień 2011

Ostromecko – cztery pory roku. Etap 1-2

zdjęcie: Ostromecko – cztery pory roku. Etap 1-2 / fot. Pałac Nowy w Ostromecku (źródło: Wikipedia).
fot. Pałac Nowy w Ostromecku (źródło: Wikipedia).
Przedmiotem projektu pn. Ostromecko – cztery pory roku. Etap 1 i etap 2 są kompleksowe działania zmierzające do zakończenia podstawowej rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku i stworzenia w nim wielofunkcyjnego ośrodka kultury o zasięgu regionalnym. Poznaj szczegóły!
REKLAMA
Beneficjentem i wnioskodawcą projektu jest Miasto Bydgoszcz. Ostromecko zaś mieści się w strefie A ochrony konserwatorskiej i jest wpisane do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. O rewitalizacji Ostromecka myślano już dawno, ale powody finansowe nie od razu pozwoliły na realizację zamierzeń. Na szczęście, mimo upływu czasu ideaodnowy i wykorzystania pozostały niezmienione.

Momentem przełomowym dla inicjatywy było podpisanie w dniu 10 grudnia 2009 roku umowy pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim a Miastem Bydgoszcz o dofinansowane projektu pn. Ostromecko – cztery pory roku. Etap 1 i etap 2 (nr RPKP.03.03.00-04-001/09) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 3 Rozwój infrastruktury społecznej Działania 3.3. Rozwój infrastruktury kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Całkowita wartość projektu wynosi 13 844 307,20 zł brutto, w tym wydatki kwalifikowane: 9 155 301,12 zł  brutto. Projekt jest finansowany ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy w wysokości 9 118 340,76 zł  (65,86 % kosztów całkowitych projektu) oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 4 725 966,44 zł brutto (34,14% całkowitej wartości projektu; 51,62 % kosztów kwalifikowanych).

To znaczna suma, ale bez wątpienia warto ją zainwestować, zwłaszcza że dzięki inwestycji Ostromecko zyska nowe, lepsze oblicze.
 
 
Szczegółowy zakres prac rewaloryzacyjnych dotyczących Pałacu Starego i najbliższego otoczenia:
 
Piwnice

1. Usunięcie z wszystkich ścian narzutowej powłoki z tynków cementowo –wapiennych, naprawa i konserwacja odsłoniętych powierzchni z cegieł i kamienia.
2. Rekonstrukcja posadzek z cegły (poza kotłownią).
3. Rekonstrukcja żeliwnych schodów zabiegowych pomiędzy piwnicą i parterem.
4. Odgruzowanie i renowacja dodatkowego pomieszczenia pod tarasem Pałacu.
 
Kondygnacje nadziemne

1. Remont i konserwacja konstrukcji stropów międzykondygnacyjnych z zabezpieczeniem  belek stropowych przed owadami, grzybami oraz przeciwogniowo, wzmacnianie konstrukcji belek stropowych zniszczonych przez owady i grzyby.
2. Renowacja istniejących podłóg z desek na 1 piętrze oraz rekonstrukcja drewnianych podłóg  w pomieszczeniach technicznych na półpiętrze oraz salach na 2 piętrze, wykonanie parkietu pałacowego w sali na parterze oraz renowacja zabytkowej mozaiki w holu wejściowym.
3. Konserwacja i renowacja drewnianych klatek schodowych z wykonaniem zabezpieczeń przeciwpożarowych. Równolegle wykonano badania stratygraficzne warstw farby, pokrywających balustrady a także oryginalnych tynków występujących za balustradami. Wyniki badań posłużyły dla przyjęcia programu kolorystycznego przestrzeni klatki schodowej, która odzyskała w ten sposób charakter późno barokowego wnętrza.
4. Naprawa tynków na ścianach i sufitach, rekonstrukcja i renowacja sztukaterii na sufitach poprzedzoną badaniami konserwatorskimi.
5. Wykonanie listew ozdobnych na ścianach w salach na parterze i 1 piętrze, rekonstrukcja marmuryzacji, pokrywającej sztukatorską boazerię w salonie ogrodowym na pierwszym piętrze.
6. Malowanie ścian i stropów.
7. Odświeżenie ościeży i drzwi na parterze i piętrze (konserwacja przeprowadzona w latach 90-tych ubiegłego stulecia). Drzwi na 2 piętrze oraz na parterze do pomieszczeń technicznych poddane zabiegom konserwatorskim.
 
Dach

1. Roboty związane z wzmocnieniem części konstrukcji więźby dachowej, wymianą zniszczonych elementów krokwi, zabezpieczenie całej konstrukcji więźby środkami owadobójczymi, ogniochronnymi (roboty wynikające z ekspertyzy technicznej).
2. Wykonanie nowego pokrycia dachowego z łupka kamiennego wraz z wykonaniem nowych opierzeń i rynien z blachy miedzianej.
3. Wykonanie izolacji ciepłochronnej z wełny mineralnej układanej w przestrzeni poddasza na stropie nad 2. piętrem.
 
Elewacja

1. Renowacja elewacji z konserwacją zachowanych detali architektonicznych, wymianą strukturalnie zniszczonych tynków i odtworzeniem według pierwowzorów brakujących lub uszkodzonych elementów wystroju, jak konsole, opaski i gzymsy.
2. Malowanie elewacji.
 
Media

Pałac Stary wyposażony został w nową wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania,   zmodernizowana została kotłownia olejowa (nowe piece). Istniejąca wentylacja grawitacyjna w budynku została wyposażona we wspomagającą wentylację mechaniczną.

Pałac został wyposażony w instalacje słaboprądowe obsługujące wszystkie potrzeby w zakresie łączności telefonicznej , faksowej, komputerowej, zabezpieczeń przeciwpożarowych, antywłamaniowych (monitoring zewnętrzny i wewnętrzny).

Do Pałacu doprowadzono nowe przyłącze wody i kanalizacji.
 
Najbliższe otoczenie Pałacu

Aranżując teren wokół Pałacu Starego, odrestaurowano taras przylegający do jego północnej elewacji. Taras jest otwarty na stromo opadającą w dół skarpę. Na szczycie skarpy utworzono nieduży tarasowy ogród w typie włoskim, ze schodami umożliwiającymi zejście ku alei lipowej, położonej u podnóża skarpy. Prace ziemne i stabilizujące skarpę z ogrodem tarasowym ujawniły istnienie posadzki z ceglanych płytek, stanowiącej pozostałość wcześniejszego tarasu. Różnica poziomów i zmiana zagospodarowania nie pozwoliły na ekspozycję znaleziska, podobnie, jak odkrytej podwaliny niegdysiejszych schodów, diagonalnie przecinających skarpę i prowadzących do ogrodu włoskiego. W obu wypadkach zgodnie z konserwatorską praktyką udokumentowano artefakty i pozostawiono zabezpieczone w ziemi.

W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Starego przeprowadzono remont kamienno-ceglanego muru oporowego, umacniającego skarpę, na której wznosi się Pałac Mostowskich. Dążąc do poprawy stanu technicznego muru i dla lepszej jego ekspozycji, usunięto część zalegających przy nim nawarstwień ziemi oraz śmieci, wykarczowano niszczące strukturę muru samosiewy. Przeprowadzono konserwację dolnej partii muru, dokonując przemurowań z użyciem oryginalnej cegły i zapraw renowacyjnych; partię nadziemną odtworzono wraz z układem dawnego blankowania. Tym samym zrekonstruowany mur odzyskał charakter obronny, jaki posiadał w czasach nowożytnych w XVI – XVII stuleciu.

Teren wokół Pałacu został oświetlony oraz zamontowano lampy podświetlające elewację.
 
Wyposażenie
Pałac Mostowskich wyposażono w urządzenia i sprzęty niezbędne do prowadzenia działalności kulturalnej. Zakupiono nagłośnienie, zabytkowe i stylizowane meble (stoły , krzesła) oraz elementy dekoracyjne (m.in. zegar, szkło artystyczne, dywany, zasłony  i meble ogrodowe.
 
Na podstawie informacji prasowej oprac. MJ
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
5.1°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Botanic Bydgoszcz, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 20:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 17:30
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany