10 maj 2011

Obchody rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

zdjęcie: Obchody rocznicy zakończenia II Wojny Światowej / fot. UM Bydgoszcz
fot. UM Bydgoszcz
W niedzielę – 8 maja – Bydgoszcz uczestniczyła w obchodach 66. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Z tej okazji, dzień później, prezydent Rafał Bruski wręczył zasłużonym kombatantom Odznaki „Zwycięzcy 1945”.
Obchody rozpoczęły się od mszy św., która odprawiona została w Kościele Garnizonowym. Następnie uczestnicy przeszli wraz z pochodem wojskowym na plac Wolności. Przedstawiciele władz miasta i województwa złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności. Tego dnia nie zabrakło również pieśni patriotycznych granych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Garnizonu Bydgoszczy, salw honorowych, a także tradycyjnego Apelu Poległych. - Zło udało się pokonać wielkim poświęceniem wojennych bohaterów, obrońców wartości wolności każdego człowieka i niepodległości wszystkich narodów. Polska pozostała Polską dzięki wierności i jedności polskiego narodu, który w momencie ciężkiej próby pozostał wierny tradycjom i w żadnej chwili nie stracił prawdziwej miłości do Ojczyzny – mówił podczas uroczystości prezydent Rafał Bruski.

W poniedziałek – 9 maja – w bydgoskim ratuszu odbyła się natomiast uroczystość wręczenia zasłużonym kombatantom Odznaki „Zwycięzcy 1945”. W uroczystych obchodach uczestniczyli również: przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz, Prezes Kuj.-Pom. Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk. Bogdan Jagodziński oraz dowódca Pomorskiego Orkegu Wojskowego gen. bryg. Zygmunt Duleba.

Źródło: UM Bydgoszcz

Botanic Bydgoszcz, Bydgoszcz, ul....