15 luty 2012

Nowa odsłona MCK w Bydgoszczy

zdjęcie: Nowa odsłona MCK w Bydgoszczy / fot. W sobotę w ramach otwarcia nowej siedziby MCK odbędzie się m.in. koncert zespołu Dubska.
fot. W sobotę w ramach otwarcia nowej siedziby MCK odbędzie się m.in. koncert zespołu Dubska.
17 lutego zostanie otwarta nowa siedziba Miejskiego Centrum Kultury. Bydgoskie MCK jest pierwszym w kraju centrum miejskim, które zostanie zbudowane wg zasad partycypacji w oparciu o Pakt dla Kultury Bydgoskiej. Nowa siedziba jest zlokalizowana przy ulicy Marcinkowskiego 12. Poniżej przedstawiamy pełen program obchodów otwarcia MCK.
REKLAMA
Piątek 17.02.2012 

11.00, Spektakl Teatru Dar: clownada – „Skarb". Historia przezabawnej dziewczynki clowna Józefinki, która postanawia zaprosić przyjaciół na swoje urodzinowe przyjęcie. Nietypowa kartka z zaproszeniem zostaje omyłkowo odczytana przez dwóch przyjaciół, jako mapa wskazująca ukryty skarb. To kończy się przedsięwzięciem wielkiej wyprawy po tajemnicze łupy i włamaniem do domu jubilatki. Kolejne przygody bohaterów spektaklu wciągają całą publiczność. Tutaj w świetle latarek zaczynają się ich przygody. Do rozwiązania przezabawnych perypetii clownów zostają zaangażowani śmiałkowie z publiczności. Spektakl utrzymany jest w konwencji Commedii Dell Arte z wykorzystaniem pantomimy. Scenariusz i reżyseria: Jarosław Siech, Obsada: Jarosław Siech, Monika Siech, Mateusz Kiełtyka, Sławomir Stawarz, Agnieszka Szolc, muzyka Łukasz Urbaniak.

13.00, „Akademia Pana Kleksa" cz. I i II, 1983 r., reż. Krzysztof Gradowski (2 godz. 38 min.) 

17.00, Oficjalne otwarcie Miejskiego Centrum Kultury. 
W programie m.in.: otwarcie wystawy plakatów filmowych i teatralnych z kolekcji bydgoskiego antykwariusza Stanisława Gordona (Antykwariat przy ul. Matejki), koncert kwartetu WE-4 w składzie: Karol Szymanowski – wibrafon, Wojciech Milewski - harmonica, Grzegorz Nadolny – kontrabas. Zespół w marcu 2011 roku zrealizował płytę w studiu nagraniowym Rozgłośni Polskiego Radia PIK w Bydgoszczy, wpisując się tym samym w szeroki wachlarz kulturalnych propozycji i projektów bydgoskiego środowiska artystycznego.

18.00, „Archiwum B. na dużym ekranie". Pokażemy dotychczas zrealizowane odcinki Archiwum B. Adama Gajewskiego m.in. fascynującą opowieść o dziejach księgozbioru Lenina, na ekranie pojawia się wątki niewykorzystane w emitowanych na antenie TVP programach.

19.00, Pokaz najlepszych filmów zrealizowanych przez młodzież w ramach Bydgoskiej Kroniki Filmowej. 
Na pokaz składają się krótkie etiudy przedstawiające życie mieszkańców naszego regionu. Niektóre z nich zostały wyróżnione i nagrodzone na kilku festiwalach filmowych w Polsce. Wieczór zakończy się prapremierą filmu „Mistrzowie Światła", zrealizowanego przez cały zespół BKF w zeszłym roku podczas Festiwalu Plus Camerimage. W filmie tym wystąpili najwięksi operatorzy z całego świata dzieląc się swoimi doświadczeniami i realizując krótkie etiudy operatorskie na dachu opery bydgoskiej.

20.30, „Etiuda o kinooperatorze" - reż. Dariusz Gackowski, Łukasz Borowski, Paweł Janicki. Bohaterem filmu jest Pan Bogdan, który obejrzał jako kinooperator miliony kilometrów taśmy filmowej. Film zrealizowany przez byłych studentów Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. 
„Tu było kino" – reż. Krzysztof Nowicki . „Tu było kino" to nie tylko film o starych bydgoskich kinach, których w poprzedniej epoce działało w Bydgoszczy ponad dwadzieścia. Film Krzysztofa Nowickiego to przede wszystkim opowieść o przemijaniu i podróż w świat ludzkich wspomnień. Autor stawia dwa krzesła z kina „Pomorzanin" w miejscach, gdzie kiedyś były w Bydgoszczy kina i zaprasza przechodniów do rozmowy.

21.15, „Superwizja", film obyczajowy, sf reż. R. Glińskiego (1 godz. 23 min.), 
po projekcji dyskusja dla wytrwałych – Kino jako symbol opozycji wobec iluzji, prowadzą Wiktor Żwikiewicz i Tadeusz Krajewski. W świecie przyszłości powszechna stała się odmiana telewizyjnego narkotyku, stwarzającego widzowi perfekcyjną iluzję rzeczywistości. Iluzję tak sugestywną, kojącą i przyjemną, że niemal uniemożliwiającą powrót do realności. Ludzie pogrążeni są w superwizyjnym letargu, stanowią bezwolną masę. Bohater odwiedza ostatnie, od lat nieczynne kino - symbol dawnych czasów, kiedy ludzie oglądali filmy tylko wtedy, kiedy mieli na to ochotę. 

Sobota 18.02.2012

12.00, „Koziołek Matołek" – spektakl teatru „Buratino". 
„Koziołek Matołek" jest teatralną wersją znanej wszystkim opowieści Kornela Makuszyńskiego. Wędrujący po świecie Koziołeczek trafia na czarny ląd, do amerykańskiego wojska, żegluje po oceanie, a nawet leci na Księżyc. Koziołek przedstawiony jest w różnorodny sposób. Twórcy wykorzystują tu całą gamę możliwości, jaką stwarza teatr animacji. Jest więc koziołek jako marionetka, jako aktor w masce i jako lalka żyworęka. Przy tej okazji nasi widzowie poznają nieograniczone możliwości teatru lalek, którego elementy połączone z równie nieograniczoną dziecięcą wyobraźnią pozwalają zaistnieć niezapomnianym przeżyciom. Spektakl trwa 1 godzinę.

13.00, „Człowiek z pickehauba na głowie czyli Kostiumeria Archiwum B."

13.00, „W pracowni u mistrza Leona..." – międzypokoleniowe warsztaty malowania kopii obrazu Leona Wyczółkowskiego. Zapraszamy dzieci od lat 7 z rodzicami lub dziadkami. Każda para uczestników pracować będzie nad wybranym fragmentem obrazu. Na zakończenie powstanie kopia dzieła o wielkości zbliżonej do oryginału, którą ozdobimy jedną ze ścian w nowej siedzibie MCK. Zapisy przyjmujemy pod adresem: mckferie@mok.bydgoszcz.pl z dopiskiem „kopia".

15.00, Otwarta próba czytania sztuki grupy teatralnej „Raban" działającej w MCK od grudnia 2011 roku pod opieką pracowni teatralnej.

16.00, „Pory" i „Znaki" - popołudnie z bydgoską literaturą. W programie m.in. kiermasz książki bydgoskich wydawnictw, warsztaty literackie, które prowadzą: Jolanta Baziak, Wojciech Banach, Dariusz T. Lebioda, Marek Siwiec, Stefan Pastuszewski.

18.00, „Upiór w operze" film z 1924 r. z muzyką w wykonaniu zespołu „3moonboys" . Zespół tworzą: Radek Drwęcki – klawisze; Piotr Michalski – bas; Wojtek Kotwicki – gitara, wokal; Miłosz Runge – klawisze, perkusjonalia; Marcin Karnowski – perkusja, teksty. 
3moonboys i Rupert Julian zapraszają na szczególną projekcję filmu Upiór w operze (1924). Ta niecodzienna emisja z muzyką graną na żywo miała swoja premierę w Białymstoku w kinie Forum i spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności. „Za namową reżysera filmu, z którym czasami gadam przez sen zespół 3moonboys powraca do swojej przygody z filmem niemym" – mówi jeden z muzyków Marcin Karnowski. 
3moonboys istnieje od 2003 r. Nagrał /// płyty (3moonboys, Only Music Can Save Us, 16) i /epkę (This is not). Występuje na terenach nizinnych, wręcz niszowych. Wykazuje szczególną aktywność w porze nocnej. Na ostatnim albumie zespołu muzyka spotkała się z liBeraturą, o czym niektórzy badacze napisali między innymi tak: „Moonboysi udowadniają, że pomimo wciąż powracających porównań [...] wypracowali własny, oryginalny styl. A przy tym udało im się stworzyć album, który jest zarazem spójny i niezwykle różnorodny." (Teraz Rock)

19.00, „Warkocze dźwięków", projekt multimedialny – muzyka: A. Porakh/ M. Maciejewski, impresje filmowe: J. Szymczak. 
Alaksandr Porakh - muzyk uliczny i knajpiany. Największym swoim osiągnięciem uznaje sobotnie chałtury w karczmie Rzym. W przerwach pomiędzy graniem w tym i innych miejscach ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Lubi gotować, kolekcjonuje też akordeony. 
Jakub Szymczak - preferuje lakoniczne formy wyrazu zarówno twórczego, jak i społecznego. Pozbawiony poczucia humoru choleryk z niewielkim bagażem doświadczeń, ale otwarty na nowe. Realizuje się w formach wizualnych. 
Marek Maciejewski - na co dzień gitarzysta zespołu VARIETE. Prowadzi studio nagrań MÓZG, gdzie rejestruje i produkuje różnorodne projekty muzyczne. Prowokuje także różne działania interdyscyplinarne, radośnie dając upust oryginalnym pomysłom twórczym, w tym własnym. 

20.00, Koncert zespołu Dubska, 
w składzie: Dymitr Czabański – śpiew, gitara, Marcin Muszyński – śpiew, przeszkadzajki, puzon, Marcin Grzybowski – gitara, Jan Gembala – instrumenty klawiszowe, Artur Małecki – gitara basowa, Jarek Hejmann – perkusja, Michał Michota – trąbka, Filip Racinowski – saksofon, Krzysztof Błaszczak – puzon 

DUBSKA – ten zespół zna każdy szanujący się fan reggae w Polsce. Grupa uwielbia grać w Bydgoszczy, gdzie zawsze może liczyć na wspaniałe wsparcie i reakcję publiczności. Muzycy potrafią połączyć tradycję muzyki reggae z własnym podejściem do tematu i szerokimi inspiracjami od reggae, przez muzykę lat 80-tych, rock'n'roll, soul, blues po akustyczną balladę. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku, a szerszą popularność zdobyła w 2006 roku po wydaniu płyty „Avokado". Tutułowy utwór z tego albumu przez ponad 4 miesiące znajdował się na Liście Przebojów Trójki.

Niedziela 19.02.2012 

10.00, „Zatańcz ze mną Mamo" 
warsztaty taneczne dla Mam z dziećmi (od 4 lat ) utrzymane w stylistyce flamenco-jazz. Prowadzenie Dorota Dzięcioł, zapisy pod adresem: dagmara.wroblewska@mok.bydgoszcz.pl, ilość miejsc ograniczona, prosimy o zaopatrzenie się w wygodny strój i obuwie na zmianę.

11.00, Poranek teatralny cz. II „Teatr wędrowny", 
prowadzenie Katarzyna Chmara-Collins, Alicja Dobrowolna. Kolejna odsłona rodzinnej wędrówki po świecie teatru. Tym razem na dużej scenie! Podobnie jak w teatrze średniowiecznym, tak i na naszym spotkaniu, publiczność będzie brała czynny udział w działaniach teatralnych, będzie jednoczyć się z aktorami, stając się częścią wędrownej trupy.

13.00, Koncert chóru mieszanego Stowarzyszenia Muzycznego „Fordonia", działającego przy Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników, pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego i Michaliny Spychalskiej. 
„FORDONIA" jest jak dotąd, jedynym chórem działającym w Nowym Fordonie. Pierwszy koncert chóru odbył się w kościele parafialnym w maju 1992 r. i od tej chwili chór na stałe wpisał się w nurt życia muzycznego parafii, osiedla i miasta Bydgoszczy. Poza występami w kościele parafialnym, chór koncertował w większości parafii bydgoskich, jak również m.in. w Krakowie, Chojnicach, Bytowie, Zamartem, Licheniu, Niepokalanowie, Chełmnie, Gnieźnie, Leśnie, Pruszczu, Solcu Kujawskim i innych miejscowościach Regionu Kujawsko-Pomorskiego i Kaszub.

13.30, „Młodość przychodzi z wiekiem" - program seniorów, prowadzenie Teresa Wądzińska. 
W programie m.in. spektakl „Wspomnienia z PRL-u, czyli życie zaczyna się za pięć trzynasta" – Teatru Form Różnych; „Nasza klasa", występy zespołów wokalnych: Belcanto Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „Niespodzianka" i „Tercja" – Klubu Seniora „Złota Jesień", limeryki Zdzisława Prussa, prezentacja tańców w wykonaniu formacji tanecznej „Senior" z Domu Dziennego Pobytu „Senior" oraz warsztaty i prezentacja rękodzieła dekoracyjnego, a także wystawa prac malarskich seniorów działających przy WOKiS.

17.30, „Andaluzyjski sen", spektakl flamenco w wykonaniu tancerek ze Szkoły Fundacji Duedne Flamenco, z gościnnym udziałem muzyków z zespołu „Danza del Fuego", który tworzą: Sławomir Dolata – gitara, Maciej „Mustafa" Giżejewski – cajon, instrumenty perkusyjne, Marcin Pawlik – saksofon, flet. Choreografia: Dorota Dzięcioł; obsada: 
śniąca: Ewa Gralikowska, śnione: Małgorzata Bierkowska, Maria Derecka, Izabela Figas, Daria Bręczewska-Kulesza, Justyna Prucnal, Marzena Kułaga, Katarzyna Ziętek-Fabisiak, Dagmara Wróblewska, Dorota Dzięcioł. 
Przeniesiemy się w świat andaluzyjskich podwórek rozbrzmiewających dźwiękami gitary, przeszywającego śpiewu Cygana. W świat niekończących się fiest utrzymanych w rytmie bulerias.

20.00, Premierowy pokaz filmów: „Hakawati" Marcina Sautera oraz „Daleko od miasta" Macieja Cuske. 
Autorzy co roku starają się przedstawić mieszkańcom Bydgoszczy swoje najnowsze dokonania. Tym razem zaproszą nas w podróż do Syrii w poszukiwaniu bajek oraz z grupą rezolutnych chłopców do cichej spokojnej wsi na Podlasiu. Film Marcina Sautera o hakawatich - bliskowschodnich opowiadaczach bajek, otrzymał podczas Camera Obscura 2011 specjalne wyróżnienie „za poezję w tym samym duchu, w jakim tworzył Ryszard Kapuściński, za niezwykłą podróż, odkrycie, marzenia. Takich filmów powinno być więcej. Film taki jak HAKAWATI uczy nas języka i czytania kina".
W „Daleko od miasta" Macieja Cuske grupka chłop­ców (w tym Staś - syn reżysera) wyjeż­dża na wieś, by pod­jąć się próby realizacji filmu fabular­nego. Bohaterowie pomysłów mają mnóstwo. (...) W wol­nych chwilach roz­mawiają o przy­szłym życiu (jeden chce być hol­lywoodz­kim reżyserem, inny wziętym praw­nikiem), dzielą się prze­myśleniami na temat otaczającej ich rzeczywisto­ści, mówią o swoich wąt­pliwo­ściach i nadziejach. W „Daleko od miasta" sielan­kowa atmos­fera wsi i pasja tworzenia łączą się z reflek­sją na temat doj­rzewania, związanego z pierw­szymi zadawanymi sobie i światu. (Bolesław Racięski).
 
Źródło: UM Bydgoszcz 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
13.3°C
wschód słońca: 05:01
zachód słońca: 20:27
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-05-10 12:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-11 18:00
miejsce
Poczuj Miętę, Bydgoszcz, Ul....
wstęp biletowany