5 sierpień 2022

Miasto obchodzi urodziny Rejewskiego

zdjęcie: Miasto obchodzi urodziny Rejewskiego / pixabay/904186
W sobotę, 13 sierpnia taras Młynów Rothera zamieni się w małe miasteczko piknikowe, a wszystkie atrakcje będą skupione wokół urodzin Mariana Rejewskiego. Bydgoszczanina stulecia, wybitnego kryptologa i matematyka.
REKLAMA
Uczestnicy pikniku przeniosą się w świat matematyki, kryptologii, informatyki i cyberbezpieczeństwa.

Na urodzinach zaprezentowana zostanie m.in. replika bomby Rejewskiego oraz replika Enigmy, dowiecie się także w jaki sposób działały. W Centrum Szyfrów dowiecie się czym jest steganografia, na czym polegały szyfry rastrowy i książkowy oraz  jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego.

Godz. 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 – gra „Wieżowa moc” – zapraszamy do wspólnej gry, która pokazuje, że bez wspólnej pracy i współpracy trudno jest osiągnąć szybki rezultat.

Kolejną atrakcją będzie podróż do przeszłości. Zasiądź w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego i spróbuj swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. Na chętnych czeka też maszyna do pisania. Nie zabraknie też zagadek, szyfrów i kodów i oczywiście – drobnych upominków za ich prawidłowe rozwiązanie.
Ponadto Regionalny Oddział Pttk „Szlak Brdy” zaprasza  na spacery po mieście z przewodnikiem śladami Mariana Rejewskiego. Każdy uczestnik otrzyma regionalną odznakę krajoznawczą PTTK: Znani Bydgoszczanie – Marian Rejewski.

Godziny spacerów: 13:00, 15:00, 16:00. Spacer trwa około 2 godzin. Obowiązują zapisy – w trakcie pikniku, w namiocie PTTK.

Także z okazji urodzin Rejewskiego zaprezentuje spektakl „Enigmatic” – to etiuda nowocyrkowa inspirowana życiem i dokonaniami kryptologa. stworzona dzięki połączeniu wieloletnich doświadczeń płynących z uprawiania sztuki pantomimy, teatru ruchu i żonglerki artystycznej. Widowisko zachwyci widzów w każdym wieku.

Młyn, sala na 2. piętrze. Godziny spektakli: 13.00 i 15.00. Jeden pokaz trwa około 20 minut.

Enigma Centrum zaprasza na warsztaty, jako podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. Pokazujemy jak sposoby szyfrowania i deszyfracji ewoluowały na przestrzeni wieków. Opowiadamy także o kodach, które od początku istnienia człowieka towarzyszą nam w życiu codziennym. Otaczają nas w trakcie zakupów, podczas spotkań ze znajomymi, w szkole oraz w pracy. Zdradzamy tajemnice steganografii – sztuki utajniania informacji.

Młyn, sala na 2. piętrze. Godz. 15.30-16.30.

Ponadto na wystawie stworzonej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy przedstawiona została biografia bydgoskiego matematyka i kryptologa, który pierwszy złamał szyfr niemieckiej Enigmy. Odwiedzający zapoznają się nie tylko z najbardziej znanym wątkiem dotyczącym zmagania Mariana Rejewskiego z niemieckimi szyframi i poruszającą historią wojenną, ale także z opowieściami z lat, w których Rejewski związany był z naszym miastem.

Autorka wystawy: dr Katarzyna Maniewska

Organizatorzy zapraszają także na dyskusję Bydgoski Rejewski – wystąpią Tomasz Orłowski z Enigma Centrum i Krzysztof Drozdowski z Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego.

Młyn, sala na 2. piętrze. Godz. 13.30-14.30.

Wstęp na wydarzenia jest wolny!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
6.8°C
wschód słońca: 06:53
zachód słońca: 17:09
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-02-21 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:00
miejsce
Over the Under Pub, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-23 20:30
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-24 15:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany