reklama
kategoria: Miasto
1 wrzesień 2012

Koniec z tradycyjnymi żarówkami żarowymi!

zdjęcie: Koniec z tradycyjnymi żarówkami żarowymi! / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Od 1 września 2012 z masowej produkcji zostaną wycofane tradycyjne żarówki żarowe o mocy 25 wat lub mniejszej. Oznacza to, że na sklepowych półkach już wkrótce dostępne będą tylko energooszczędne źródła światła, np. świetlówki, które po zużyciu należy oddawać do specjalnych punktów zbierania. Z czego to wynika?
REKLAMA
Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej tradycyjne żarówki żarowe są wycofywane z produkcji od 2009 roku. Początkowo z półek sklepowych zniknęły te najmocniejsze – o mocy 100 wat (lub mocniejsze) oraz żarówki matowe. W 2010 roku wycofano tradycyjne żarówki 75 watowe, a w 2011 - 60 watowe. Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 1 września 2012 roku zaprzestana zostanie produkcja tradycyjnych żarówek żarowych, które zastąpią energooszczędna źródła światła.

Proces ten podyktowany jest m.in. kwestiami ekologicznymi - tradycyjne żarówki emitują światło z rozgrzanego do wysokiej temperatury żarnika zawartego wewnątrz szklanej bańki lampy, przez co około 90% energii zużywanej przez zwykłą żarówkę jest marnowana i przekazywana do otoczenia w postaci ciepła. Szacuje się, że zaledwie 7%-9% pobieranej energii elektrycznej jest emitowane w postaci światła! Świetlówki kompaktowe są bardziej wydajne - energię pożytkują głównie na emitowanie światła, a nie wydzielanie ciepła. Urządzenia dobrej jakości zużywają około 5 razy mniej energii i świecą nawet do 10 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

„Wszyscy użytkownicy świetlówek muszą pamiętać, że po ich zużyciu nie można wyrzucać ich do zwykłych pojemników na śmieci, o czym informuje symbol przekreślonego kosza umieszczony na każdej żarówce energooszczędnej. Muszą być one oddawane do specjalnych punktów zbierania. Selektywna zbiórka zużytych świetlówek jest bardzo ważna ze względu na zawartą w nich rtęć. Metal ten w przypadku kontaktu z organizmem może powodować uszkodzenia układu nerwowego, zaburzać działanie aparatów mowy i słuchu a w niektórych przypadkach powodować nawet śmierć” – podkreśla Anna Podsiadło z działającej na zasadach not-for-profit organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego ElektroEko SA.

Co zrobić ze zużytą świetlówką?

Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym świetlówki uważane są za odpady niebezpieczne, które bezwzględnie muszą być poddane selektywnej zbiórce, a następnie procesom odzysku i recyklingu. Zużyte świetlówki można oddać do gminnych punktów zbierania, których lokalizację można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl, lub w sklepie przy zakupie nowej. W największych polskich miastach ( Aglomeracji Śląskiej, Bydgoszczy, Gliwicach, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz w Zgierzu) funkcjonuje również program „Masz ZUŻYTĄ ŚWIETLÓWKĘ? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!”.

„W ramach programu w budynkach użyteczności publicznej oraz na osiedlach mieszkaniowych ustawiane są specjalne, oznakowane pojemniki. Są one zbudowane w taki sposób, by zużyta świetlówka nie uległa zniszczeniu, dzięki czemu będzie mogła być poddana procesom odzysku i recyklingu. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz administratorzy budynków, którzy przystąpili do programu realizowanego przez ElektroEko, nie ponoszą żadnych kosztów” – mówi Anna Podsiadło.

Jedynym wymogiem uczestnictwa w programie jest wskazanie miejsc, w których można ustawić pojemniki, a także umożliwienie regularnego odbioru zebranych świetlówek. Jeden pojemnik powinien przypadać na około 60 mieszkań.

Czy wiesz, że…

- Aż 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej?

- Świetlówki zużywają tylko 20% energii elektrycznej, której potrzebują żarówki żarowe do wytworzenia takiej samej ilości światła? Oznacza to, że żarówkę 100W może zastąpić świetlówka 20W.  

- Zużyte świetlówki można oddać w sklepie lub hurtowni przy zakupie nowych? Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć je w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę. Zużyte świetlówki,   w dowolnej ilości, przyjmują również lokalne punkty zbierania elektrośmieci. 

- Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku, za wyrzucenie do zwykłego śmietnika elektrośmieci, w tym zużytej świetlówki, grozi kara grzywny do 5 000 złotych

- Żarówka żarowa została wynaleziona przez Thomasa Edisona w 1879 roku, a do ogólnego użytku wprowadzono ją na początku XX wieku


Dodatkowe informacje na temat postępowania ze zużytymi świetlówkami można pozyskać na stronie www.zuzyteswietlowki.pl oraz dzwoniąc pod numer infolinii 801 011 180 (koszt połączenia wedle stawki operatora). 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
4.3°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-11-28 20:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 17:30
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 20:30
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany