19 luty 2013

Bydgoszcz nocą w Paryżu

zdjęcie: Bydgoszcz nocą w Paryżu / fot. Jedno z wystawowych zdjęć (nadesłane).
fot. Jedno z wystawowych zdjęć (nadesłane).
Mieszkańcy Paryża będą mogli podziwiać od 22 lutego 2013 r. wystawę „La Pologne Nocturne” autorstwa fotografika Krzysztofa T. Masiuka, sekretarza Narodowej Rady Ekologicznej. Ekspozycja, będąca efektem unikalnego projektu „Zakochaj się w Polsce nocą”, prezentuje piękno polskich miast w mało znanej, nocnej odsłonie. Wśród prezentowanych w Paryżu prac znajdą się aż trzy zdjęcia Bydgoszczy.

Na wystawie w galerii Roi Doré w stolicy Francji (6, Rue Sainte Anastase) Masiuk pokaże trzy miejsca z Bydgoszczy: mostek na Wyspie Młyńskiej, fontannę Potop Ferdinanda Lepckego i linoskoczka Jerzego Kędziory na tle spichlerzy nad Brdą. Ekspozycja będzie dostępna dla Paryżan od 22 lutego do 2 marca 2013 r.

Na pozostałych fotografiach znalazły się nie tylko znane z przewodników miasta, takie jak Warszawa, Lublin, Nowy Wiśnicz czy Żywiec, ale również mniej popularne atrakcje turystyczne Wieruszowic, Suchej Beskidzkiej, Porąbki Uszewskiej czy Trzciany. Utrwalone na zdjęciach w nowatorski sposób, odsłaniają one swe mało znane, nocne oblicze. – Przy realizacji zdjęć korzystałem z techniki HDR pozwalającej na uzyskanie dużej rozpiętości tonalnej. Dzięki temu moje nocne fotografie sprawiają wrażenie trójwymiarowych – mówi Masiuk.

Na zdjęciu: Krzysztof Masiuk (fot. nadesłane).

Choć ulubionym tematem zdjęć pochodzącego z Suchej Beskidzkiej fotografika był do niedawna pejzaż, to za sprawą inspiracji dziełami XIX-wiecznego francuskiego fotografa Gustave Le Graya, rozpoczął on realizację swoich młodzieńczych marzeń o przedstawieniu Polski światłami nocy. Wystawa w Paryżu, która inauguruje tegoroczny cykl wystaw Masiuka, poświęcona jest w hołdzie właśnie Le Grayowi – światowemu pionierowi fotografii i prekursorowi perfekcjonizmu fotograficznego w wiernym odwzorowaniu światła na zdjęciach.

– Wystawa ma również zmienić standardowe wyobrażenia Francuzów o Polsce i zachęcić ich do odwiedzenia naszego kraju – dodaje fotograf, którego projekt obejrzą w tym roku również mieszkańcy Lille, Lyonu, Nicei, Strasburga i Brukseli. Kopia wystawy zostanie zaprezentowana w okresie wakacyjnym w nadmorskich kurortach Chorwacji.

Wystawę otworzy uroczysty wernisaż w dniu 21 lutego 2013 r. z udziałem Tomasza Orłowskiego, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Wystawa objęta została patronatem honorowym przez Wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka, Wiceminister Sportu i Turystyki Katarzynę Sobierajską oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke. Organizatorem przedsięwzięcia jest paryski ośrodek informacyjny Polskiej Organizacji Turystycznej przy współpracy z Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

* źródło: informacja prasowa.

2024-05-18 17:00
2024-05-18 20:00
2024-05-19 18:30
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....