17 kwiecień 2012

666 urodziny Bydgoszczy: relacja

zdjęcie: 666 urodziny Bydgoszczy: relacja / fot. Zdjęcie z uroczystości, wykonane przez Macieja Grabowskiego, udostępnione przez portal EnjoyBydgoszcz.
fot. Zdjęcie z uroczystości, wykonane przez Macieja Grabowskiego, udostępnione przez portal EnjoyBydgoszcz.
W minioną niedzielę, tj. 15 kwietnia 2012 roku w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się uroczystość z okazji 666 urodzin miasta połączona z obchodami 50-lecia partnerstwa Bydgoszczy i Reggio Emilia. W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni bydgoszczanie oraz goście specjalni.
REKLAMA
Nasze niedzielne, wieczorne spotkanie ma szczególny, podwójny wymiar i podwójne znaczenie – łączy w sobie uroczysty charakter jubileuszowego święta, ale dzięki pierwszej części, w której mam przyjemnośćwręczania wielu nagród i wyróżnień, odwołuję się także do codziennej, ciężkiej i dobrej pracy – pracy, bez której Bydgoszcz nie mogłaby dziś cieszyćsię tak świetnymi opiniami, nie mogłaby pretendowaćdo miana metropolii, czy zmagaćsię z problemami zarezerwowanymi tylko dla największych i najważniejszych miast na mapie Polski– powiedział podczas uroczystości prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.
 
W trakcie obchodów wręczono medale, nagrody i stypendia. Medal Kazimierza Wielkiego w tym roku (z okazji 50-lecia partnerskich kontaktów z Bydgoszczą) trafił do Miasto Reggio Emilia, Medal Prezydenta Bydgoszczy (z okazji 15-lecia działalności) otrzymało Towarzystwo Polsko-Włoskie, zaś Laur Andrzeja Szwalbego 2012 przyznano prof. dr. hab. n. med. Markowi Haratowi - kierownikowi Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.
 
Nagrodę Artystyczną otrzymał Zdzisław Pruss, bydgoski poeta, satyryk, publicysta, od 1954 roku związany z naszym Miastem. Autor 14 tomików poetyckich, kilku zbiorów satyrycznych i książek wspomnieniowych, dotyczących życia kulturalnego Bydgoszczy m.in. „Z albumu komedianta”, „Abecadło   co w Brdę spadło”, „Głowy i Główki, czyli panoptikum bydgoskie, „Bydgoszczanie czarno   na białym”, laureata Nagrody „Strzała Łuczniczki”. Z jego inicjatywy, pod jego redakcją  i współautorstwie powstały trzy unikatowe, obszerne pozycje leksykonowe poświęcone ludziom i zdarzeniom życia artystycznego Bydgoszczy: „Bydgoski leksykon Teatralny”, „Bydgoski leksykon Operowy” i „Bydgoski leksykon Muzyczny”, wszystkie o kapitalnym znaczeniu dla kultury, sztuki i historii naszego Miasta. 
 
Stypendium artystyczne zdobył Paweł Cłapiński, student II roku studiów II stopnia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Należy do grona wyróżniających się studentów Wydziału, uzyskując najwyższe punktacje z przedmiotów kierunkowych. Posiada ogromny potencjał artystyczny, wrażliwość i wyobraźnię muzyczną. Swoje umiejętności w zakresie techniki gry na fortepianie znakomicie wykorzystuje w poszukiwaniach różnorodności dźwięku, barwy oraz modulacji brzmienia. Jest artystą dojrzałym, o czym świadczy znaczący dorobek koncertowy oraz liczne nagrody na międzynarodowych koncertach pianistycznych.
 
Stypendium artystyczne powędrowało również do duetu Jana Kaja i Jacek Soliński, plastyków, rodowitych bydgoszczan, który z chwilą pojawienia się w naszym kulturalnym środowisku wyróżniał  się aktywnością, mistrzowskim warsztatem i profesjonalizmem. Prowadzona, od 32 lat „Galeria Autorska  J. Kaja, J. Soliński” stanowi przykład niekomercyjnej sztuki wystawienniczej osadzonej              w kanonach chlubnej tradycji estetyki, etyki i kultury  na najwyższym poziomie. Galeria jest nie tylko salonem sztuk plastycznych, ale i innych przenikających się  dziedzin twórczych, takich jak poezja, literatura, teatr czy filozofia.  Galeria promuje nie tylko twórczość własną jej założycieli, działa przede wszystkim na rzecz środowiska bydgoskiej sztuki, malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, konceptualistów, pisarzy, poetów, filozofów i aktorów.
 
Nagrodę Naukową przyznano dr n. med. Marzenie Annie Lewandowskiej– kierownik Pracowni Genetyki i Onkologii Molekularnej Regionalnego Centrum Onkologii, asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów CM UMK. Współpracuje  z Uniwersytetem Medycznym Northwestern University School of Medicine, Chicago, USA, gdzie odbywała staż. Zajmuje się transferem najnowocześniejszych technologii i metodologii /z USA do UE- Bydgoszcz/ Laureatka programu Homing Plus Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Uzyskała grant badawczy wymienionej Fundacji i zajmuje się wdrażaniem nowatorskich amerykańskich osiągnięć w Bydgoszczy dotyczących badań z zakresu medycyny translacyjnej: ocena wartości prognostycznej molekularnych biomarkerów w chorobach nowotworowych.  Wybitny dorobek naukowy dr n. med. Marzeny Anny Lewandowskiej potwierdzony jest uznanymi publikacjami.
 
Stypendia Naukowe Prezydenta Miasta dla wybitnego młodego naukowca (2 stypendia) trafiły do Eliano Pio Navarese– Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK. Wybitny, młody (31 lat) naukowiec, którego dorobek potwierdzają liczne publikacje o zasięgu międzynarodowym. Został wyróżniony przyznaniem stypendium przez European Society of Percutaneous Coronary Intervention. Co roku są przyznawane tylko 3 takie stypendia na Europę. Po raz pierwszy w historii przyznawania tych stypendiów, beneficjent na miejsce szkolenia wybrał ośrodek w Polsce – Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Kandydat jest recenzentem Journal of American College of Cardiology. Miał liczne prezentacje referatów naukowych na kongresach międzynarodowych. Członek towarzystw naukowych. Założyciel „Systematic Ivestigation, Research on Interventions and Outcome – grupy współpracujących lekarzy – naukowców celem połączenia wysiłków  i prezentacji  w jednolity sposób badań  naukowych i metaanaliz. Stypendysta Europejskiego Towarzystwa Przezskórnych Interwencji Wieńcowych.

Drugie z wyżej wymienionych stypendiów otrzymał dr inż. Tomasz Talaśka – Wydział Telekomunikacji i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Posiada wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań nad samoorganizującymi się sztucznymi sieciami neutronowymi wykonanymi w postaci specjalizowanych układów scalonych. Dotychczasowa działalność naukowa związana była m.in. z wykonaniem w technologii CMOS pierwszej w świecie prototypowej sztucznej sieci neutronowej Kohonena typu WTA, w której zademonstrowano pełen proces uczenia  się w krzemie. Od 2010 r. wydał jako współautor 6 publikacji w czasopismach znajdujących się na liście filadelfijskiej. W 2011 otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.
 
Stypendia Prezydenta Miasta dla wyróżniających się studentów (2 stypendia) przyznano Małgorzacie Napiontek– studentka III roku reżyserii dźwięku I stopnia Akademii Muzycznej. Organizowała IV Operowe Forum Młodych w 2011 r. Odbyła praktyki w Operze Nova, PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, w najnowocześniejszym w Polsce Toya Studios, w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie. Zrealizowała płytę „Musica Nova Pomorza                         i Kujaw” z utworami kompozytorów naszego regionu, uczestniczyła w konkursie fonograficznym im. A.Karużasa organizowanego przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Opracowała ścieżkę dźwiękową do filmu animowanego Agnieszki Borowej pt. „Leaves”. Zrealizowała wiele nagrań z koncertów m.in. Ewy Pobłockiej, Bartłomieja Wakarecego. Studentka uczestniczyła w wielu seminariach i konferencjach, m. in. „Realizacja dźwięku 100% na planie filmowym” pod kierunkiem Nikodema Wołk-Łaniewskiego, „Efekty dźwiękowe w filmie” pod kierunkiem Henryka Zastróżnego, „Praca na planie serialu Ratownicy”, „Realizacja dźwięku  na planie filmu „Śluby Panieńskie” pod kierunkiem Krzysztofa Stasiaka. Średnia ocen za rok akademicki 2009/20101- 4,58. 2010/2011- 4,92.
 
Drugą z wyżej wymienionych nagród przyznano Annie Zajdel, studentce IV roku Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Zainteresowania naukowe dotyczą przedsiębiorczości w województwie kujawsko-pomorskim. Działa w pracach Koła Naukowego „ProEuropa”  i Międzywydziałowego Kola Naukowego „Akademia Postępu”. Uczestniczyła w 3 konferencjach naukowych jako referent. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Średnia ocen za rok akademicki 2009/2010 - 4,79, 2010/2011 - 5,43
 
Nagrody przyznane w konkursie na najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską związaną z Bydgoszczą trafiły w ręce 3 osób. Są to:

I nagroda w wysokości 10 tys. zł – Marta Borecka i Radosław Kluska – autorzy pracy inżynierskiej „Koncepcja projektowa ulicy Rydygiera i Matki Teresy z Kalkuty w Bydgoszczy”, obronionej w Uniwersytecie Technologiczno–Przyrodniczym – za  nowatorskie, oryginalne i twórcze podejście do tematu, mogące mieć zastosowanie w praktyce;

II nagroda w wysokości 5 tys. zł – Dawid Gulczyński – autor pracy magisterskiej „Topografia miasta w powieści Jerzego Sulimy-Kamińskiego >Most Królowej Jadwigi<”, obronionej w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego – za niezwykle cenne walory promocyjne pracy, możliwej do wykorzystania przy ewentualnym kolejnym wydaniu książki Jerzego Sulimy-Kamińskiego „Most Królowej Jadwigi”.

Wszystkim wyżej wymienionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Bez nich bowiem miasto nie działałoby tak prężnie, a władze miasta nie miały tylu powodów do radości. Oby było Was jeszcze więcej!

Oprac. Martyna Janiak/ UM Bydgoszcz 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
4.7°C
wschód słońca: 05:25
zachód słońca: 20:06
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-04-26 17:30
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 20:00
miejsce
Over the Under Pub, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 20:30
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany