Dom Ludwika Rydygiera odzyska dawny blask

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl, Filip Kowalkowski, dla UMWKP i Andrzej Goiński
Trwają prace przy odbudowie dworku w Dusocinie w powiecie grudziądzkim, miejscu urodzenia jednego z ojców współczesnej chirurgii. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci Rydygiera, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Zakończyły się już prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Na tydzień przed setną rocznicą śmierci Ludwika Rydygiera marszałek Piotr Całbecki wziął udział w uroczystości zawieszenia wiechy
REKLAMA
- Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również bogactwo historyczne i kulturowe. Na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W dusocińskim dworku powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz izba pamięci wybitnego lekarza. Obecnie zakończono już prace ciesielskie przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Jesienią obiekt znajdzie się w stanie surowym zamkniętym. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.

Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu, na którym trwają obecnie prace porządkowe. Przestrzeń posłuży na stworzenie sadu owocowego oraz zagród dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych, w szczególności jabłoni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. Nasadzenia planowane są jesienią. W związku z tym projektem powstał pierwszy tom książki wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą „Dawne odmiany drzew owocowych w Polsce”.

Częścią projektu jest także czynna ochrona kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem oraz salwinii pływającej, paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.


Pamięci wybitnego chirurga

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2020 w regionie Rokiem Ludwika Rydygiera.


Ludwik Rydygier

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ul. Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich zabiegów i operacji, które przeszły na zawsze do historii medycyny i część z których wykonywanych jest do dziś. Dzięki nim nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.

Jako drugi na świecie w 1880 roku (po francuskim lekarzu Peanie) usunął pacjentowi zaatakowanemu przez nowotwór fragment żołądka. A pozostałą część połączył w nowatorski sposób z dwunastnicą. I to w czasach, gdy pacjentów usypiano eterem, a całym wyposażeniem chirurga był skalpel, haki i nici do zszywania ran. Rok później, z powodzeniem zastosował podobny zabieg, w przypadku kobiety cierpiącej na wrzody żołądka. Jest to metoda do dziś stosowaną w przypadku krwawień i perforacji.

Jego wszechstronność była niespotykana – przeprowadzał operacje gastrologiczne, ginekologiczne, urologiczne, a nawet zajmował się stawami rzekomymi. Ortopedią zajmował się zresztą kompleksowo, współpracując między innymi Robertem Kochem przy wykorzystywaniu tuberkuliny do leczenia gruźlicy kości. Swoją pracę habilitacyjną oparł na opisach innowacyjnych metod wykorzystywanych w zespoleniach i blokach kostnych.

Ponadto, niezwykle rozwinął dziedzinę ginekologii i urologii. Przeprowadzał operacje guzów jajników, szyjki macicy czy piersi. Jest też autorem pionierskiej metody, również zwanej metodą Rydygiera, usuwania gruczołu krokowego w przypadku gruczolaka, bez uszkadzania cewki moczowej. Operował również tętniaki, zaproponował nowatorski dostęp do serca bez ingerencji w ciągłość opłucnej, wykonywał też zabiegi w zakresie chirurgii plastycznej. Jako pierwszy wykorzystywał płaty skórno-mięśniowe do rekonstrukcji różnorodnych tkanek.

Był także znakomitym organizatorem, dzięki niemu odbył się też pierwszy zjazd chirurgów polskich. Był dziekanem Wydziałów Lekarskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwerstetu Lwowskiego, także rektorem tej drugiej uczelni. Dożywotnio pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Chirurgów Polskich. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

Jego imię nosi Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, bydgoskie Colliegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, a także ulice w Chełmnie, Grudziądzu i Bydgoszczy. Jest honorowym obywatelem Grudziądza i gminy Grudziądz. W Chełmnie znajduje się jego pomnik.


Nad dolną Wisłą

Dworek w Dusocinie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, najmłodszej jednostki tego typu w Kujawsko-Pomorskiem, będącej częścią Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Występuje tu 119 gatunków ptaków i kilkadziesiąt gatunków ryb. Spotkamy też między innymi żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się 54 pomniki przyrody. Na obszarze parku nie brakuje świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Na tym terenie odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.

Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą jest jednym z 10 parków krajobrazowych działających na terenie Kujawsko-Pomorskiego, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
1.3°C
wschód słońca: 05:51
zachód słońca: 17:59
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-03-19 19:00
miejsce
Botanic Bydgoszcz, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 19:00
miejsce
Botanic Bydgoszcz, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-20 15:00
miejsce
Stadion Polonii Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-21 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany