kategoria: Kraj
21 luty 2024

Trzeba rozważyć, czy nie należy obniżyć progu frekwencyjnego w referendum

zdjęcie: Trzeba rozważyć, czy nie należy obniżyć progu frekwencyjnego w referendum / fot. PAP
fot. PAP
Trzeba rozważyć, czy nie należy obniżyć progu frekwencyjnego w referendum. Obniżeniu powinna także ulec liczba podpisów potrzebnych do złożenia obywatelskiego wniosku o rozpisanie referendum - mówiła w środę w Studiu PAP minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska.
REKLAMA

Buczyńska w środę w Studiu PAP została zapytana o to, czy widzi potrzebę zmian legislacyjnych w zakresie organizacji referendum, które mogłyby ułatwić obywatelom wyrażenie swojej woli co do sposobu rozstrzygnięcia ważnych spraw.

"To wymaga na pewno zastanowienia się, czy chociażby ten próg, który dotyczy implementacji, jest tym progiem, który powinien pozostać na tak wysokim poziomie 50 proc. (...) Ciężko powiedzieć dzisiaj o tym, jaki poziom byłby zasadny, natomiast to wymaga dziś szerszej dyskusji i zastanowienia" - powiedziała.

Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego zaznaczyła, że jej zdaniem obniżeniu powinna ulec również liczba podpisów potrzebnych do złożenia obywatelskiego wniosku o rozpisanie referendum, która dziś wynosi 500 tys. "Będziemy musieli iść w tym kierunku" - dodała.

Pytana o to, czy w trwającej kadencji będzie działać na rzecz tych zmian odpowiedziała, że będzie to przedmiotem dyskusji w ramach tworzonych grup roboczych ds. uproszczeń prawnych dla NGO, ds. aktywizmu i wolontariatu oraz ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego.

"One będą powołane w celu wprowadzenia zmian w zakresie legislacji, (stworzenia) pewnych narzędzi aktywności obywatelskiej, które są dopasowane do potrzeb i oczekiwań społecznych, które wynikają z praktyki i potrzeby. W myśl takiej zasady nic o nas bez nas" - zaznaczyła.

Zgodnie z przepisami, do zorganizowania referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli potrzebnych jest 500 tys. podpisów z poparciem. Wniosek następnie trafia do Sejmu, który nie ma obowiązku do rozpisania plebiscytu. W przypadku odbywającego się referendum, jego wynik jest wiążący, jeśli wzięła w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania.

Cała rozmowa dostępna jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-agnieszka-buczynska i na www.wideo.pap.pl. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
19°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 19:00
miejsce
Opera Nova, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-18 18:00
miejsce
POINT Club, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-18 20:30
miejsce
POINT Club, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany