9 maj 2024

Powstanie druga część obwodnicy Mogilna

zdjęcie: Powstanie druga część obwodnicy Mogilna / pixabay/2814431
Firma Strabag zrealizuje drugi etap budowy obwodnicy Mogilna (woj. kujawsko-pomorskie), w ramach którego zbudowany zostanie 1,5 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 254 - przewiduje umowa zawarta w czwartek przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Koszt inwestycji to 61,7 mln zł.
REKLAMA

Umowa została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, w obecności marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. Obwodnica Mogilna to kolejne zadanie w ramach kujawsko-pomorskiego programu budowy obwodnic.

"Nie tylko modernizujemy, ale także budujemy nowe odcinki kujawsko-pomorskich dróg, które tworzą funkcjonalny układ komunikacyjny w całym regionie. Dzięki obwodnicom wyprowadzającym tiry poza miasto, ulice w centrach mogą dalej służyć lokalnemu ruchowi, pieszym i rowerzystom. Dokończenie obwodnicy Mogilna pozwoli zrealizować ten cel" - podkreślił marszałek Całbecki.

W ramach inwestycji powstanie 1,5-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 254, który połączy istniejące rondo w miejscowości Świerkówiec z miejscowością Żabno. Umożliwi to wyprowadzenie tranzytu z południowej części Mogilna. W ramach inwestycji powstanie estakada nad rzeką Panną o długości 220 m. Konieczne będzie wzmocnienie części gruntów betonowymi palami.

Na połączeniu z istniejącą drogą wojewódzką i lokalną drogą w kierunku wsi Bystrzyca powstanie nowe czterowlotowe rondo z chodnikami i przejściami dla pieszych. Zaplanowano także budowę przepustów dla zwierząt. Wokół drogi zostanie zasadzonych ponad 200 drzew i blisko 2 tys. krzewów.

Wykonawca drugiego etapu budowy obwodnicy Mogilna, firma Strabag została wyłoniona w przetargu, przedstawiając najkorzystniejszą ofertę. Inwestycja o wartości 61,7 mln zł będzie współfinansowana ze środków unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Prace budowlane zajmą około dwóch lat (17 miesięcy bez okresów zimowych). Całość będzie objęta 7-letnią gwarancją.

Pierwszy etap obwodnicy został oddany do użytku w 2013 roku. Zbudowana została wówczas trasa o długości 5,3 km otaczająca Mogilno od strony północno-wschodniej. Inwestycja kosztowała prawie 31 mln zł.

W zeszłym roku wyremontowano sąsiadujące z obwodnicą odcinki drogi wojewódzkiej nr 254: Mogilno-Wiecanowo o długości 2,3 km i Żabno-Wylatowo o długości 2,8 km.(PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ mow/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
17.8°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-17 19:00
miejsce
Opera Nova, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-18 18:00
miejsce
POINT Club, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-18 20:30
miejsce
POINT Club, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany