Nowy kodeks drogowy. Pieszy z pierwszeństwem, ale nie przed tramwajem

fot. nadesłane
Zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Od 1 czerwca wchodzący na pasy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami. Ale nie dotyczy to tramwajów! Im przechodnie wciąż będą musieli ustępować. O pozostawienie takiego wyjątku w prawie drogowym wnioskowało MPK Wrocław.
REKLAMA
Pierwotnie według nowego prawa pieszy miał mieć pierwszeństwo na przejściu również przed pojazdami szynowymi, a nie tylko przed samochodami.

– Powód, dla którego walczyliśmy o zmianę tego przepisu jest prosty, ale niezwykle ważny – zaznacza prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Jadący 50 km/h wagon hamuje aż 50 metrów i zatrzymując się awaryjnie przed pieszym mógłby nie zdążyć stanąć. Jednocześnie każde awaryjne hamowanie to wielkie ryzyko dla przewożonych pasażerów.

Przewoźnik apeluje do pieszych i rowerzystów o zachowanie rozwagi przy przechodzeniu przez przejścia. Na początku maja miała miejsce sytuacja, kiedy to młody rowerzysta wjechał pod nadjeżdżający tramwaj. Ten był w stanie wyhamować tylko dlatego, że był kierowany przez doświadczonego motorniczego i dopiero się rozpędzał, nie miał więc dużej prędkości.

Cała lista zmian w prawie o ruchu drogowym:
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/od-1-czerwca-zmiany-w-prawie-o-ruchu-drogowym
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-10-29 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 20:00
miejsce
Hala Łuczniczka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-07 16:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-14 20:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany