4 sierpień 2022

Największa drogowa inwestycja w mieście idzie pełną parą

Jeszcze w tym miesiącu zmontowane zostaną obie części konstrukcyjne nowego mostu tramwajowego nad Brdą. Równocześnie wykonawca prowadzi szereg prac m.in. przy przebudowie północnej jezdni ul. Fordońskiej i biegnącym wzdłuż niej torowisku.
REKLAMA
Nowa inwestycja obejmuje dwa obiekty mostowe, to jej najważniejsza część, która znacznie podwyższy w przyszłości komfort transportu w mieście.

Natomiast konstrukcja dla tramwajów znajdzie się pomiędzy jezdniami. W sumie most tramwajowy o długości 255 metrów, będzie nieco dłuższy niż przeprawa samochodów (253 metry). Obiekt będzie miał charakter konstrukcji zespolonej stalowo-żelbetowej liczącej 5 przęseł.

Stalowe dźwigary zostały wcześniej przygotowane przez wykonawcę i montowane są na placu budowy, a następnie nasuwane na podpory. Prace te prowadzono po obu stronach rzeki. Do końca sierpnia obie części zetkną się nad środkiem rzeki, co umożliwi rozpoczęcie prac nad płytą mostu.

Ponadto inwestycja wiąże się też z dużą przebudową skrzyżowania ulic Fordońskiej, Łęczyckiej i Kazimierza Wielkiego. W ostatnich tygodniach wykonawca przygotował między innymi podbudowę pod nową jednię ulicy Fordońskiej oraz północną część torowiska. Ustawione zostały słupy trakcyjne i krawężniki. Rozpoczęto układanie podkładów oraz warstw bitumicznych przy jezdniach.

Intensywne prace trwają także przy betonowej  płycie pod przejazdy tramwajowe. Wczesną jesienią planowane jest tam udostępnienie do ruchu części nowych jezdni i torowisk. Pozwoli to rozpocząć przebudowę południowej części skrzyżowania ul. Fordońskiej z Kazimierza Wielkiego.

Po wybudowaniu układu torowego w tej części Bydgoszczy oraz na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Toruńskiej możliwe będzie też rozpoczęcie prac przy budowie rozjazdów na połączeniu ulicy Toruńskiej ze modernizowanym torowiskiem wzdłuż ul. Perłowej.

Koszt samych prac budowlanych to 153 mnl złotych i jest to obecnie największa miejska inwestycja. Uruchomiona po zakończeniu kilku innych dużych zadań - zakończonej rozbudowie ulicy Kujawskiej oraz budowie systemu buspasów - ma się zakończyć i rozliczyć do końca 2023 roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bydgoszcz
16.6°C
wschód słońca: 05:18
zachód słońca: 20:28
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2022-08-12 18:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-08-13 21:00
miejsce
Music Cafe Szpulka, Bydgoszcz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-08-15 18:00
miejsce
La Rosa, Bydgoszcz, Pl....
wstęp biletowany
kiedy
2022-08-21 13:00
miejsce
Wake Park, Bydgoszcz, Gdańska 173-175
wstęp biletowany