Kobieta artykuł sponsorowany
1 marzec 2021

Jak dopasować szampon przeciwłupieżowy do potrzeb włosów i skóry?

fot. nadesłane
Choć łupież nie jest chorobą, która poważnie zagraża naszemu zdrowiu, to jednak jej przebieg jest dla każdego pacjenta wyjątkowo uciążliwy. Szczególnie na ciemnych włosach doskonale widoczne są małe, białe płatki łuszczącego się naskórka, które nierzadko osiadają na ramionach i zwracają uwagę otoczenia. By poradzić sobie z tym problemem, najczęściej sięgamy po szampon przeciwłupieżowy – nie może być to jednak pierwszy lepszy kosmetyk, jaki znajdziemy w drogerii. Taki produkt należy odpowiednio dobrać do indywidualnych preferencji. W jaki sposób to zrobić?
Łupież suchy a łupież tłusty

Szampon przeciwłupieżowy jest z reguły naszą pierwszą myślą, kiedy zmagamy się z łupieżem. Nic w tym dziwnego – obecnie możemy znaleźć wiele różnych specyfików, które mają nam pomóc w zwalczaniu objawów tego schorzenia.

Zanim jednak rozpoczniemy kurację z wykorzystaniem takiego preparatu, dobrze jest prawidłowo ocenić towarzyszące nam objawy.

Łupież to niestety problem bardzo powszechny, ponieważ dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na dodatek może się ujawnić w każdym wieku: zmagają się z nim nie tylko nastolatkowie, ale także dorosłe czy seniorzy. Zdarza się nawet, że ta przypadłość jest diagnozowana u dzieci. Jej przyczyną jest namnażanie się drożdżaków, czyli grzybów, które bytują na ludzkiej skórze, jednak w nadmiarze mogą stać się powodem uporczywych dolegliwości.

Istnieje kilka rodzajów łupieżu, jednak te, które zdarzają się najczęściej – dotyczące wyłącznie skóry głowy – to:
  • łupież suchy – wywoływany zarówno przerostem drożdżaków, jak i stosowaniem nieumiejętnej pielęgnacji. Do nasilenia objawów mogą również przyczynić się czynniki zewnętrzne, takie jak narażenie na ciągły stres, przebywanie w nagrzewanych pomieszczeniach, a nawet nieodpowiednia dieta. Łupieżowi suchemu nie towarzyszy łojotok, wiodącym symptomem jest silnie łuszczący się naskórek, który jest widoczny na powierzchni włosów i który niejednokrotnie opada na ramiona;
 
  • łupież tłusty – charakteryzuje się przede wszystkim silnym łojotokiem. Nadmierna ilość sebum może wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej, długotrwałego stresu bądź też diety bogatej w cukry. Takie środowisko jest wprost idealne do mnożenia się drożdżaków. W przypadku łupieżu tłustego chory często odczuwa uporczywy świąd, na dodatek na skórze głowy mogą być widoczne żółtawe strupki, niejednokrotnie pojawia się również zaczerwienienie.

Jak wybrać szampon przeciwłupieżowy?

Warto pamiętać o tym, że większość szamponów przeciwłupieżowych – ze względu na swoje działanie – jest wyposażonych w dość silne składniki aktywne, w związku z czym warto to uwzględnić. Przykładowo jeśli nasze włosy są dość cienkie i delikatne, a do tego podatne na uszkodzenia, zwróćmy uwagę na skład produktu i upewnijmy się, że nie ma w nim substancji, które mogłyby narazić kosmyki na łamanie się i wypadanie.

Rozróżnienie łupieżu suchego od tłustego ma też znaczenie właśnie pod kątem doboru szamponu. Jeśli chorujemy na łupież suchy, wybierzmy kosmetyk nawilżający, który przywróci włosom blask i zdrowy wygląd. Jeśli z kolei zmagamy się ze świądem oraz nadmiernym przetłuszczaniem, dobrze będzie zdecydować się na szampon, który pozbędzie się nadmiaru sebum i dokładnie oczyści skórę głowy, tym samym sprawiając, że kosmyki będą miękkie i nieobciążone. Przykładowo doskonałym rozwiązaniem w przypadku łupieżu tłustego będzie szampon peelingujący.

Co szczególnie istotne: zawsze należy się zapoznać z instrukcją aplikacji umieszczaną przez producenta na opakowaniu. Niektórych szamponów przeciwłupieżowych nie powinno się pozostawiać na dłużej niż 2 minuty, inne zaś mogą wymagać rzadszego stosowania, np. tylko raz w tygodniu.

Jakie składniki powinien posiadać szampon przeciwłupieżowy?

Jeśli nie do końca wiemy, na jaki produkt się zdecydować, warto sprawdzić, czy posiada one w składzie takie substancje jak:
 
  • kwas salicylowy – znakomicie usuwa nadmiar łuszczącego się naskórka;
  • siarczek selenu – posiada działanie przeciwgrzybicze, a także pomaga pozbyć się złuszczonego naskórka oraz uśmierzyć świąd;
  • oktopiroks – działa przeciwzapalnie, a przy tym reguluje wydzielanie sebum.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-06-19 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-27 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-28 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany