Warsztaty kodowania dla dzieci w Bydgoszczy
Scratch narodził się w 2006 roku w MIT (Massachusetts Institute of Technology), jego pomysłodawcą i twórcą jest Mitch Resnick, edukator, programista i innowator. Scratch to bezpłatny, wizualny język programowania, a równocześnie platforma do dzielenia się własnymi projektami, umożliwiająca współpracę z innymi użytkownikami. Wystarczy mieć komputer, pobrać program (lub działać online), aby w dowolnym miejscu na świecie, za pomocą kolorowych puzzli, zaprogramować interaktywną animację, czy grę edukacyjną. Dzięki swojej dostępności i intuicyjności ten język programowania ma na świecie już ponad 3 miliony wiernych użytkowników. Został przetłumaczony na 45 języków narodowych i cały czas jest intensywnie rozwijany. Właśnie powstaje jego wersja na Android.
„Dzisiaj w szkole wszyscy bez wyjątku musimy się uczyć. Także nauczyciele. – powiedział
w wywiadzie dla portalu edunews.pl Mitch Resnick - Jest to bardzo ważne, aby i oni eksperymentowali, odkrywali, próbowali nowego, nie bali się także porażek, jeśli coś nie wyjdzie. Dzięki temu uczniowie będą widzieli, że ich nauczyciel też stara się, poszukuje, a to zawsze działa motywująco. Potrzebujemy nowego podejścia do celów nauczania, ale najważniejsza zmiana musi się dokonać w głowach nauczycieli.”
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Bydgoszczy biorący udział w edukacyjnym programie Mistrzowie Kodowania – inicjatywie propagującej naukę programowania - włączyli się w obchody Światowego Dnia Scratch'a. Z tej okazji zorganizowali warsztaty kodowania dla zainteresowanych uczniów klas 4-6 i sami przekazywali wiedzę jaką zdobyli podczas zajęć nauki programowania. Warsztaty odbyły się 16 maja br.