Duchacze pragną w ten sposób przybliżać swoją misję zakonną przez wspólne spędzanie czasu z wiernymi, mieszkańcami miasta i każdym, kto zechce skorzystać z majowego zaproszenia. Zapraszają w godzinach od 10.00 do 19.00 na swoje gościnne tereny przy domu zakonnym. Liczą na spotkania rodzinne lub w gronie przyjaciół i znajomych, a proponują jak zwykle loterię duchacką, konkursy, zabawy i gry, występy sceniczne, wspólne śpiewanie i wiele innych atrakcji. Będzie to rodzaj Majówki, a więc także przewidziany będzie poczęstunek.
Tegoroczne hasło XX jubileuszowych spotkań u Duchaczy „Postaw na misje”, jest wezwaniem do ludzi świeckich, by zechcieli poznać misję zakonników w Polsce i na świecie oraz zapoznali się z ich pracą w najdalszych jego zakątkach, takich jak Meksyk, Boliwia, Sierra Leone, Paragwaj czy Senegal.
W czasie tegorocznej Majówki, oprócz wspólnej zabawy, będzie właśnie okazja, by porozmawiać z ojcami i braćmi, którzy mają doświadczenia z misji poza Polską. Warto zaznaczyć, że Duchacze są obecni na każdym kontynencie, a często ich posługa jest realizowana w krajach, które toczą „wewnętrzne choroby” współczesnego świata – wojny, epidemie, bieda czy głód. Ale nie tylko. Każdy, kto zechce zapytać o ich misję, będzie mógł 23 maja br. zasięgnąć wiedzy u źródła. Duchackie Spotkania Misyjne, zwane też potocznie „festynem duchackim”, są dobrze znane w Bydgoszczy i okolicy. Wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń miejskich. Od 20 lat zakonnicy przy okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zapraszają do swoich ogrodów. Bydgoszczanie, ale i ludzie z okolicy chętnie z tego zaproszenia korzystają, spotykając się z prawdziwą gościnnością i wdzięcznością za odwiedziny. Cenią sobie formułę bezpośredniego spotkania z tymi, których znają z kościoła. Wzajemne poznanie przynosi nierzadko kolejne owoce służące misjom. Generalnie każde spotkanie ma swój specjalny cel, na który przez cały dzień gromadzone są datki.
ZGROMADZENIE DUCHA ŚWIĘTEGO istnieje od 1703 roku i wywodzi się z Francji. Duchaccy misjonarze, których jest niemal 3.000, pracują w około 60 krajach świata. Polska prowincja powstała w 1921 roku, a pierwszy dom zakonny umieszczono w Bydgoszczy. Ten najbardziej bydgoski zakon prowadzi ewangelizację i dzieła apostolskie w różnych częściach świata. Duchacze budują nie tylko Kościół tam, gdzie jeszcze go nie ma, ale prowadzą szkoły, karmią i ubierają, zajmują się emigrantami i tymi, których wszyscy porzucili. Żyjąc często w międzynarodowych wspólnotach naśladują Chrystusa, wokół którego gromadzili się uczniowie. Każdego dnia na nowo, na miarę swoich sił, poświęcają się Bogu i ludziom.