4 sierpień 2021

W Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 mkw. mieszkania

fot. PAP
W Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 mkw. mieszkania. Sytuacja mieszkaniowa w Polsce poprawia się, gdyż na osobę mamy dziś do dyspozycji metraż większy o jedną trzecią w porównaniu z 2002 r. - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy HRE Investments.
REKLAMA

Według danych Eurostatu przytoczonych w raporcie HRE, w Polsce na statystycznego obywatela przypada nieco ponad 29 metrów kwadratowych mieszkania. "W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy" - napisano w raporcie i dodano, że statystyczny Europejczyk dysponuje 40 mkw. mieszkania.

Gorzej niż w Polsce jest według HRE jedynie w Rumunii, gdzie w 2012 r. (brak nowszych danych) na osobę przypadało po 17 mkw. mieszkania. Na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii sytuacja jest zbliżona do polskiej - dodano.

Około 40 mkw. na osobę przypada we Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii czy Włoszech - napisano. "Rekordzistami są natomiast Duńczycy. Statystycznie rzecz biorąc, mają do dyspozycji ponad 60 mkw. na osobę. To ponad dwa razy więcej, niż u nas" - podkreślono w raporcie.

HRE zwróciło uwagę, że w Polsce sytuacja mieszkaniowa konsekwentnie poprawia się. "Podczas gdy w 2002 r. na osobę przypadały po 22 metry, to dziś jest już o 7 metrów kwadratowych więcej" - stwierdzono. "To jest naprawdę potężny skok, jeśli weźmiemy pod uwagę braki mieszkaniowe, z którymi jako kraj borykamy się przez całe dekady" - oceniono.

Jednocześnie, jak wskazało HRE, aby dorównać do średniej europejskiej, w Polsce potrzebne będzie jeszcze ok. 20-30 lat. (PAP)

mfr/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2021-11-19 19:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-20 17:00
miejsce
Kinoteatr Adria, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:30
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-01 19:00
miejsce
Filharmonia Pomorska, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany