29 listopad 2022

Rozmawialiśmy na temat planów oszczędnościowych

zdjęcie: Rozmawialiśmy na temat planów oszczędnościowych / fot. PAP
fot. PAP
Na RM rozmawialiśmy z ministrami na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń - poinformowała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Umówiliśmy się na próg 5 proc. - dodała.
REKLAMA

Podczas konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu minister finansów wskazała na pojawiające się na przestrzeni ostatnich miesięcy "coraz to nowe szoki, niespodziewane wydarzenia", które wymagają pewnej dyscypliny. "Spojrzenia na bezpieczeństwo także finansowe budżetu, ale też Polek i Polaków" - dodała.

"Dlatego dzisiaj na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat przygotowania pewnych planów oszczędnościowych na wypadek właśnie dodatkowych, niespodziewanych wydarzeń kryzysowych, które potencjalnie (...) się wydarzą" - powiedziała. Zaznaczyła, że rząd chce być na to przygotowany.

Rzeczkowska poinformowała, że poprosiła ministrów o przygotowanie takiego planu oszczędnościowego, aby w przypadku konieczności "pieniądze, środki dodatkowe, mogły być uruchomione na te obszary dla naszego bezpieczeństwa ważne".

Wskazała przede wszystkim na "bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne naszego kraju". "Do takich działań się przygotowujemy" - zapewniła.

Szefowa MF pytana na czym mają polegać plany oszczędnościowe ministerstw, wskazała, że decyzje o tym, gdzie i jak dużych oszczędności należy szukać będą podejmowali ministrowie odpowiedzialni za poszczególne części budżetowe. "Umówiliśmy się na próg 5 proc. i jest to decyzja każdego z ministrów, w jakim zakresie te oszczędności będzie proponował i realizował" - powiedziała.

Zaznaczyła, że nie jest kompetencją Ministerstwa Finansów wkraczanie w politykę, którą każdy resort prowadzi. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco, Ewa Wesołowska

maja/ ewes/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
0.5°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 16:46
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 20:00
miejsce
Opera Nova - Sala Manru,...
wstęp biletowany