18 listopad 2022

Prokuratura powoli kończy prace w Przewodowie

zdjęcie: Prokuratura powoli kończy prace w Przewodowie / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura powoli kończy prace w Przewodowie; przygotowujemy kolejne formy pomocy materialnej rodzinom zmarłych - podał w piątek wojewoda lubelski Lech Sprawka.
REKLAMA

Wojewoda zapytany w piątek przez media o działania służb na miejscu wtorkowej eksplozji w Przewodowie stwierdził, że prokuratura kończy prace. "Kończą się powoli czynności związane z pracą prokuratury" - powiedział.

"Główna sfera działalności ze strony wojewody to pomoc rodzinom" - podał i jako przykład wskazał udzielenie rodzinom tragicznie zmarłych pomocy psychologicznej, oprócz której urząd wojewódzki wspiera je materialnie. Przypomniał, że przyznał zasiłki celowe w wysokości po 20 tys. zł na pomoc rodzinom i zapowiedział kolejne formy wsparcia materialnego. "Rodziny otrzymają zabezpieczenie na możliwość normalnego funkcjonowania w najbliższej przyszłości" - stwierdził.

Zapytany o uroczystości pogrzebowe dwóch ofiar eksplozji podał, że będą miały charakter państwowy i są współorganizowane z rodzinami. "Jesteśmy w trakcie przygotowań" - powiedział dodając, że spełniając wolę rodzin prosi, żeby uroczystości nie stały się "wydarzeniem medialnym". "Rodziny bardzo proszą o zachowanie pewnej intymności. Chcą przeżyć tę uroczystość, ale nie w blasku fleszy i kamer" – stwierdził.

"Charakter państwowy pogrzebu wynika m.in. z przyczyn tego zdarzenia i zapewnienia w przestrzeni publicznej pewnego poczucia bezpieczeństwa, że państwo nie pozostawia obywateli samotnych w tego typu sytuacjach" - wyjaśnił. Jak dodał, nie oznacza to, że media w każdym momencie i miejscu będą mieć dostęp do tych uroczystości. "Myślę, że jest nas stać, a szczególnie w województwie lubelskim, na pewien element wrażliwości. Niedobrą sytuacją byłoby, gdyby rodzina non stop była pod obstrzałem dziesiątek kamer" - zastrzegł.

Proboszcz parafii św. Brata Alberta w Przewodowie ks. Bogdan Ważny podał PAP, że będą dwie uroczystości. Msza święta pogrzebowa 62-letniego Bogusława W. ma się rozpocząć w sobotę o godz. 12. Natomiast pogrzeb 60-letniego Bogdana C. w niedzielę o godz. 13.

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie) spadł pocisk, doszło do eksplozji w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski. (PAP)

autor: Piotr Nowak

pin/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
2.9°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:33
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Eljazz, Bydgoszcz, Kręta 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Fabryka Lloyda, Bydgoszcz,...
wstęp biletowany