27 lipiec 2022

Na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo

zdjęcie: Na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo / fot. PAP
fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo. Jak dodał, Polska rozumiejąc wyzwania wiążące się z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągów i rozbudowę terminala LNG.
REKLAMA

"Polska doskonale rozumiejąc wyzwania, jakie się wiążą z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągu bałtyckiego z Norwegii, budowę kilku interkonektorów oraz poszerzenia zdolności do przyjmowania gazu w naszym gazoporcie w Świnoujściu" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Warszawie.

Jak dodał, wszystkie te kroki doprowadziły do sytuacji, że "na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo". "Już w tej chwili Rosja nie jest w stanie nas szantażować jak chociażby szantażuje Niemcy" - dodał, zaznaczając, że "mieliśmy rację, którą nam przyznają zachodni partnerzy". "Radzimy naszym zachodnim partnerom, aby robić wszystko, by się uniezależniać od partnera, który wykorzystuje gaz jako broń w wojnie nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciwko całej Europie" - stwierdził Morawiecki.

Odnosząc się do wtorkowego porozumienia państw UE ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, szef rządu podkreślił, że "pierwotne propozycje KE zmieniliśmy w ten sposób, żeby odzwierciedlić różną sytuację państw członkowskich". Jak dodał, w ocenie polskiego rządu wypracowana koncepcja jest "dobrą, sprawiedliwą i uczciwą propozycją".

Wtorkowe porozumienie przewiduje, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc., a rozporządzenie Rady przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw; w takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe, ale z szeregiem wyjątków.(PAP)

wkr/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bydgoszcz
14.4°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bydgoszczy

kiedy
2022-10-01 17:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 17:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Żołędowo, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 20:00
miejsce
Teatr Adria, Bydgoszcz, Toruńska 30
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 20:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany